Az ugandai kormány leszerelési megállapodást írt alá a lázadókkal

Az ugandai kormány megállapodást írt alá pénteken az Úr Ellenállási Hadserege (LRA) nevű lázadószervezettel, melynek értelmében a felkelők leteszik a fegyvert, és integrálódnak a társadalomba.

  • MTI MTI
Az ugandai kormány leszerelési megállapodást írt alá a lázadókkal

Mint Chris Magezi, a lázadókkal tárgyaló kormányküldöttség szóvivője közölte, a megállapodás aláírása fontos lépés a több mint 20 éve tartó polgárháború lezárása felé. A lázadók kötelezettséget vállaltak arra, hogy leteszik a fegyvert, alakulataikat feloszlatják, és a nemzeti hadseregbe integrálódnak.  A fegyverletételi megállapodást Ugandában az utolsó lépésnek tekintik egy átfogó békemegállapodás aláírása felé.

A béketárgyalások 2006 júliusában kezdődtek meg a szomszédos Szudán közvetítésével. A keresztény fundamentalista LRA 1988 óta harcol Uganda északi részén Yoweri Kaguta Museveni elnök kormánya ellen, hogy létrehozzon egy, a tízparancsolatra épülő államot. 

A lázadószervezetet súlyos emberijogsértésekkel vádolják. Emberi jogi csoportok szerint a felkelők az ugandai hadsereg elleni harcuk kezdete óta mások között több tízezer gyereket raboltak el, és használnak fel katonaként vagy szexrabszolgaként kormányellenes harcukban. Az LRA vezetője, Joseph Kony szökésben van.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?