szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A NATO-nak meg kell hívnia soraiba Horvátországot, Albániát és Macedóniát, nyitva kell hagynia kapuit Grúzia és Ukrajna előtt, nem veszítheti el Afganisztánt. Oroszországot pedig meg kell győznie, hogy csatlakozzék a rakétavédelmi pajzs létrehozásához. Erről beszélt Bukarestben George Bush amerikai elnök.

Bush a NATO-csúcstalálkozóra érkezett a román fővárosba, s a transzatlanti fórumon mondott beszédet. A Fehér Ház lakója úgy vélekedett, hogy a NATO-nak meg kell nyitnia az Ukrajna és Grúzia majdani felvételéhez vezető utat. Ez ugyanis szerinte arra ösztönzi az integrálódni vágyó két országot, hogy megmaradjon a demokrácia útján, egyben jelzés is lesz számukra, hogy szuverén és független államként létezzenek a jövőben is.

Traian Basescu román államfő és George W. Bush amerikai elnök közös
sajtótájékoztatót tart a Fekete-tenger partján fekvő Neptunban
© MTI/EPA
Kifejezte reményét, hogy a csúcstalálkozón meghívást kap a szövetségbe Horvátország, Albánia és Macedónia, de szerinte meg kell kezdeni az intenzív párbeszédet Bosznia-Hercegovinával és Montenegróval, nyitva kell hagyni a kapukat Szerbia előtt is.

Afganisztán témája központi helyet kapott a beszédben. Bush emlékeztetett arra, hogy 2001. szeptember 11. után a NATO-tagállamok példásan fogtak össze, felismerve, hogy a terrorista támadások nyomán lényeges stratégiaváltásra van szükség. Ennek a küzdelemnek egyik színtere Afganisztán. Ott 55 ezer katona harcol annak érdekében, hogy ez az ország a demokrácia útján haladhasson. Ma már egyetlen afgán várost sem ellenőriz az ellenség – hangoztatta. Nicolas Sarkozy francia elnököt idézve egyetértett azzal, hogy a szövetség nem engedheti meg magának, hogy elveszítse Afganisztánt.

Rámutatott, Irakban sem stabil a helyzet, folytatódik a harc a terroristák és a szélsőségesek ellen, de vannak már fontos eredmények is. Jelenleg tíz NATO-tagállam katonai ereje próbálja megerősíteni az ottani demokráciát – mondta Bush.

Oszama bin Laden fenyegetéseit komolyan kell venni, a terrorizmus elleni harcban a legnagyobb fokú készültségre és együttműködésre van szükség, hiszen ezt a kollektív védelemről szóló NATO-alapelv is megkívánja.

A mai fejlett technológiát bizonyos országok – például Irán – nukleáris fegyverek és ballisztikus rakéták gyártására akarja felhasználni, fenyegetve ezzel Európát is – figyelmeztetett az elnök. Az Egyesült Államok ezért szorgalmazza az amerikai rakétavédelmi rendszer kelet-európai kiterjesztését. Leszögezte azonban, hogy ez nem Oroszország ellen irányul, Moszkva ma már nem a NATO ellensége, a hidegháború véget ért. Sőt, az atomfegyverek ma már közös fenyegetettséget jelentenek – fejtette ki. Felszólította Oroszországot, hogy vegyen részt az ezzel kapcsolatos stratégiai együttműködésben, amelyről Vlagyimir Putyin elnökkel a csúcstalálkozón és később Szocsiban is egyeztetni kíván.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Rumsfeld: a NATO-bővítést nem szabad halogatni

A NATO bővítésének folytatásáról további találkozók és egyeztetések mellőzésével haladéktalanul dönteni kell - szögezte le Donald Rumsfeld volt amerikai védelmi miniszter a The Wall Street Journal pénteki számában.

MTI Világ

Franciaország visszatérne a NATO-ba

Franciaország vissza kíván térni a NATO katonai szervezetébe, azzal egy időben, hogy megteremtik Európa védelmi önállóságát - közölte csütörtökön újságírókkal a francia külügyminiszter, az észak-atlanti szervezet brüsszeli értekezlete után.

MTI Világ

Kostunica cinikus területfoglalónak nevezte a NATO-t

Vojislav Kostunica távozó szerb miniszterelnök az ország elleni NATO-bombázás 9. évfordulóján azzal vádolta meg a Nyugatot, hogy cinikusan, az "emberbaráti közbeavatkozás" nevében elragadta Koszovót.

MTI Világ

Lengyelország támogatja Ukrajna NATO-tagságát

Lengyelország "abszolút mértékben" támogatja, hogy Ukrajna csatlakozzon a NATO tagsági akciótervéhez (MAP) - hangoztatta Donald Tusk lengyel kormányfő ukrán kollégájával, Julija Timosenkóval folytatott pénteki megbeszélése után közös sajtóértekezletükön Kijevben.