Tetszett a cikk?

Állítólag Putyin elnök sógora az a katonai kém, akit egy német gyártmányú helikopter iránti érdeklődéséért Ausztriában letartóztattak, majd - feltűnően nagy orosz nyomásra - elengedtek.

Ma már nem tűnik szokványos kémtörténetnek, hogy bilincs csattant Vlagyimir Vozzsov kezén tavaly nyáron Salzburgban. Az ötven körüli orosz férfi hivatalosan az Ötvenéves a világűrkorszak című bécsi rendezvénysorozatra érkezett, mégsem az osztrák fővárosba, hanem Salzburgba utazott. Letartóztatásakor az Alkotmányvédelmi és Terrorelhárító Hivatal (BVT) emberei 13 ezer eurót és számítógépes adathordozókat találtak nála. Ez megerősítette a nyomozók feltételezését, hogy Vozzsov dokumentumvásárlás céljából egy német partnerével, az osztrák sajtóban Werner G.-ként emlegetett helikopterpilótával készült találkozni, mert újabb adatokra számított a német-francia irányítású EADS hadicég által kifejlesztett, 2003 óta a német hadseregben használatos Tigris helikopterről. Vozzsovot azzal gyanúsították, hogy az utóbbi években már 20 ezer eurót fizetett a pilótának az EADS helikopteres leányvállalata, az Eurocopter bizalmas dokumentumaiért.

Rokonok
© AP
A Roszkozmosz orosz űrhivatal egyik vezetőjeként a németül kiválóan beszélő, barátságos Vozzsov gyakran járt ausztriai légügyi bemutatókra, tudományos rendezvényekre. Az ezredfordulóig attasé is volt a bécsi orosz kereskedelmi kirendeltségen. Osztrák és német elhárítók kiderítették, hogy az orosz érdeklődőt és a német pilótát egy osztrák alhadnagy hozta össze. Ez utóbbi azt állítja, hogy ezzel véget is ért részvétele az ügyben, ám Vozzsovval egy napon őt is lekapcsolták. Bizonyítékok híján végül elengedték, de felmentették a szolgálat alól, és fizetésének egyharmadát megvonták.

Amikor Moszkvában megtudták, hogy Vozzsovot fogva tartják a bécsi Josefstadt-börtönben, szokatlanul magas szinten interveniáltak szabadon engedéséért az osztrák kormánynál. Az orosz nagykövetség érintésével végül sikerült is kijuttatni Vozzsovot Ausztriából. A kémkedési epizód, mint Ausztriában oly gyakran, ezúttal is csendben véget ért volna, ha egy ellenzéki, szabadságpárti képviselő nem veszi védelmébe az osztrák alhadnagyot, mondván: bűnbakot akarnak csinálni belőle ahelyett, hogy a tényleges bűnösöket vennék elő. A botrány erre dagadni kezdett. Nem csupán az került napvilágra, hogy a csendes orosz ismeretségben állt az osztrák Gripen-ügy két szereplőjével, Erich Wolf vezérezredessel és Erhard Steininger fegyverkereskedelmi lobbbistával (HVG, 2007. május 5.), és igyekezett a svéd gépek helyett a MIG-re rábeszélni őket, hanem egy ennél sokkal cifrább feltételezés is.

Vozzsov neje az orosz elnök, Vlagyimir Putyin feleségének a testvére, ezért pörgött úgy fel a Kreml gépezete - állítja a bécsi News hírmagazin. A Profil hetilap szerint Putyinné féltestvére lehet a közös rokon. Arról nem szól a fáma, hogy ha ez így van, mi lehet a háttere a nővérek titkosszolgák iránti vonzalmának (Putyin is a KGB-ben kezdte karrierjét). Moszkvában feltűnően óvatosan kezelik a bécsi esetet. Azok a lapok, amelyek egyáltalán beszámoltak róla, csak az osztrák forrásokat említették meg. Mindenesetre Vozzsov gyors kimenekítése, illetve az, hogy a gyanúsítás ellenére tovább dolgozik a Roszkozmoszban, azt sugallja, hogy valóban létezhet a családi kapcsolat.

Az ügynek Ausztriában újabb szálai is vannak: két osztrák légügyi szakértőre (egyikük, Georg Mader a Jane's Defence nevű tekintélyes brit katonai lap tudósítója) szabtak ki most januárban egész Ausztriára kiterjedő kaszárnyalátogatási tilalmat, mert gyaníthatóan kapcsolatban álltak az orosz hírszerzővel. Osztrák kommentárok szerint Putyin felemelkedésével együtt újra lendületbe jöttek a nagyhatalmi tudatában megerősödő Oroszország titkosszolgái, legyen szó a KGB-hez tartozó polgári hírszerző hivatalról, az SZVR-ről vagy a katonai felderítést végző GRU-ról. A Profil azt állítja, hogy egyre több titkos ügynök ül a bécsi orosz nagykövetség és a kereskedelmi kirendeltség irodáiban, nemzetközi szervezetek orosz képviseleteiben, és a politikai, katonai titkok mellett egyre inkább érdeklik őket a tudományos és gazdasági eredmények. Ha kell, tolmácsként lépnek színre, de az is megesik, hogy csecsen menekültként bukkannak fel.

FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!