Pácban az unió, a „nemek” vezetnek Írországban

Az első részeredmények arra utalnak, hogy az írek elutasították az Európai Unió reformszerződését – jelentette a dublini közszolgálati rádió-televízió (RTE).

  • MTI MTI
Pácban az unió, a „nemek” vezetnek Írországban

Az euró már megérzi

Az euró árfolyama több mint egy hónapja nem állt olyan alacsonyan a dollárral szemben, mint péntek délben, miután az RTE közölte az első részeredményeket. Az euró árfolyama a hír megjelenése után 1,5347 dollárra változott a korábbi 1,5390 dollár körüli szintről. Hasonlóra már volt példa a múltban is: az európai deviza 2005-ös gyengülésében jelentős szerepe volt, hogy Franciaország és Hollandia elutasította az európai alkotmányt.

A dublini, limericki, kerryi, corki és vidéki szavazókörzetekből érkezett első részeredmények azt mutatják, hogy a csütörtöki népszavazáson a „nemek” kerültek fölénybe. „Vagy jóval több az elutasító voks, vagy 50–50 százalékos a két tábor közötti arány. Mostanáig alig van olyan választóhelyiség, ahol az igenek vezetnek” – hangzott el a rádióban. Az első részeredményeket óvatosan kell kezelni, mert csak a választókörzetek töredékében értékelték ki a szavazatokat. A voksok összeszámlálása péntek délelőtt 9 óra körül kezdődött meg, a végleges eredmények késő délután várhatók.
Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?