szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Izrael átadta Egyiptomnak – mint közvetítőnek – azon feltételeinek listáját, amelyek teljesülése esetén hajlandó fegyverszünetet kötni a Gázai övezetet uraló Hamász palesztin radikális szervezettel – az izraeli védelmi minisztérium.

Izrael feltételeit Ámosz Gilád, a védelmi minisztérium magas rangú tisztségviselője adta át csütörtök este Kairóban Omar Szulejmannak, az egyiptomi hírszerzés vezetőjének.

A zsidó állam azt követeli, hogy az összes Gázai övezeti palesztin fegyveres csoport hagyjon fel az izraeli területek elleni rakétatámadásokkal. Feltételül szabja azt is, hogy Egyiptom sokkal szigorúbban lépjen fel az övezetbe irányuló fegyverkereskedelem ellen, és hogy történjen előrelépés a palesztin szervezetekkel folytatott fogolycsere-tárgyalásokon, amelyeknek eredményeképpen visszanyerhetné szabadságát a palesztinok által két évvel ezelőtt elhurcolt Gilád Salit izraeli tizedes. Izrael eddig egyik követelésére sem kapott számára kielégítő választ.

Az egyiptomi közvetítők azt ígérték, hogy a jövő hét közepére megszerzik a Hamász válaszát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hamász - Fatah: bizalom van, áttörés nincs

Helyreállították a bizalom és a kölcsönös megbecsülés légkörét a két rivális palesztin szervezet között a hét végén, Dakarban lezajlott tárgyalások - olvasható abban a vasárnap kiadott közleményben, amelyet a Fatah és a Hamász szenegáli fővárosban tárgyaló képviselői írtak alá.

MTI Világ

A libanoni kormány engedett a Hezbollahnak

A libanoni hadsereg visszavonta szombaton a kormány két korábbi intézkedését, amely miatt az ellenzéki Hezbollah síita szervezet fegyveresei előző nap elfoglalták Bejrútnak a Nyugat-barát kormány ellenőrzése alatt álló részeit. A Hezbollah üdvözölte a hadsereg döntését, és bejelentette: visszahívja fegyvereseit Bejrút utcáiról.

Vélemény

Multikulti palesztin-zsidó állam? Mese habbal

Jossi Sarid Izrael egyik legnevesebb baloldali politikusa és újságírója, aki 2003-ig a baloldali Merec pártot és annak frakcióját is vezette. Jelenleg könyveket ír, saját heti rovata van a Haaretz nevű napilapban, és politikai kommentátorként hallatja ironikus hangját. Izrael kikiáltásának 60. évfordulója kapcsán a két népnek, a zsidónak és a palesztinnak két államot ígérő koncepciójáról kérdeztük.

Vélemény

"Ezek a gyerekek nem fogják elfogadni Izraelt szomszédként"

Itamár Marcus a Jeruzsálemben működő Palesztin Médiafigyelő Intézet igazgatója. A Likud párt 1996-os győzelme után alapították az intézményt, amely azóta is folyamatosan elemzi a palesztin arabnyelvű sajtót. Marcus szerint a közgondolkodást formáló helyi média még mindig nem hajlandó komolyan venni Izrael létjogosutságát.

MTI Világ

Bush Mubarakkal tárgyalt

George Bush amerikai elnök közel-keleti útjának utolsó állomására, Egyiptomba érkezett. Sárm-es-Sejk vörös-tengeri üdülőhelyen Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel tárgyalt.

Vélemény

A zsidók története, ahogy Simon Peresz látja

Izrael kikiáltásának 60. évfordulója alkalmából Simon Peresz interjút adott külföldi újságíróknak. A mindig is történelmi léptékben gondolkozó 84 éves államfő röviden áttekintette a zsidó nép 3500 éves történelmét, különös tekintettel az utóbbi 60 évre. 1948 óta a több ezer éves szétszóratás után ismét saját állama van 5 és fél millió zsidónak.

MTI Világ

Obama Izrael-barátsága: a palesztinoknak nem tetszik

Mahmúd Abbász palesztin elnök szerdán visszautasította Barack Obama amerikai szenátor, a demokrata párt valószínű elnökjelöltje kijelentését arról, hogy Jeruzsálemnek Izrael megoszthatatlan fővárosának kell maradnia.