Tetszett a cikk?

Az osztrák közvélemény is felháborodva, gúnyolodva-zúgolodva fogadta a bécsi kormány döntését, hogy újabb évre, 2009 végéig meghosszabbítja a hadsereg állomásoztatását Ausztria keleti határainál.

1500 olyan sorkatona szolgálatáról van szó, akik az uniós szabályok szerint nem védhetik a határt, hiszen a múlt év vége óta a „veszélyes” országok - Szlovákia, Magyarország, Szlovénia - is tagjai a schengeni egyezménynek, így határaik Ausztria felé már nem léteznek. Amellett a katonáknak nincs intézkedési joguk, felhatalmazásuk csakis arra szól, hogy általuk gyanúsnak minősített esetekben a rendőrséget értesítsék.

2007 novembere és 2008 októbere között 610 észlelete volt a katonáknak – jelzi a védelmi minisztérium - , ebből 424 esetben járt el a rendőrség. Elsősorban tiltott határátlépést, embercsempészetet, betörést jelentettek, de az esetek között balesetek, rosszullétek is szerepelnek.

A határ(menti) szolgálat meghosszabbítását a néppárti Maria Fekter belügyminiszter és a szociáldemokrata Norbert Darabos védelmi miniszter kezdeményezte a kormány szerdai ülésén, elsősorban azzal érvelve, hogy a katonák jelenléte megnyugtatja a határmenti osztrák települések lakóit. Ennek az érvnek némileg ellentmond, hogy több faluban polgárőrséget szerveztek a határnyitást követően.

Bernd-Christian Funk alkotmányjogász szerint védelmi placebóról van szó, amelynek hiányzik a jogi megalapozottsága: határvédelmi segítséget Schengen óta a hadsereg nem nyújthat, és rendőrségi feladatokat sem vállalhat át. A határ osztrák oldalának erősítése legfeljebb a nyári futball-Eb idején volt jogosnak mondható, azóta teljesen indokolatlan.

Sokakkal együtt a jogász is úgy véli, hogy az 1500 fő állomásoztatásának sokkal több a költsége, mint a haszna. Vannak viszont olyan vélemények is, hogy a látszat fenntartása, a katonáknak a kaszárnyákban való értelmetlen tartása olcsóbb, mint a rendőrség állományát feltölteni. Úgy hírlik, az Európai Uniónak sem tetszik a határvédelem, már csak azért sem, mert azt sugallja, hogy az érintett keleti schengeni részes államok nem alkalmasak a feladat ellátására. A két miniszter közös kezdeményezése a néppárt propagandáját t is gyöngíti, amely szerint a második legnagyobb osztrák politikai tömörülés feltétlen híve az uniónak, és elutasítja a közösségi döntésekről szóló osztrák népszavazásokat.

Földvári Zsuzsa / Bécs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Az osztrák bankok aggódnak a keleti hiteleikért

Az osztrák nagybankok abszolút számokban és a nemzeti össztermékhez viszonyítva is messze a legnagyobb országok közötti hitelezők Kelet-Európában. Ausztria nagybankjainak könyveiben 224 milliárd eurós kelet-európai hitelösszeg szerepel.

Karrier

Mire számíthat, aki Ausztriában vállal munkát?

Ausztriában erőteljes kampány kezdődött 1997-ben annak érdekében, hogy megakadályozzák a kelet-európai országok olcsó munkaerejének szabad beáramlását az osztrák munkaerőpiacra. Emiatt célszerűnek tartották, hogy a szabad mozgás jogát az unióhoz csatlakozó országok számára egy ideig korlátozzák. Ilyen korlátozás alá esik hazánk is, a magyar állampolgárok munkavállalására 2011-ig átmeneti rendelkezések vonatkoznak.

MTI Karrier

Az osztrákok a magasan képzett bevándorlóknak kedveznek

Új, elsősorban a magasan képzett munkaerőt előnyben részesítő bevándorlási koncepciót ismertetett az osztrák Gazdasági Kamara és az Ipari Szövetség, a munkaerőhiány pótlására. A koncepció évi 20-40 ezer betelepülővel számol.

hvg.hu Gazdaság

Adócsökkentési, gazdaságélénkítési tervek Ausztriában

Hogy nagykoalíció lesz-e Ausztriában, azaz a szociáldemokraták és a néppártiak együttese irányítja-e majd újra az országot, azt még nem tudni. De az már biztos, hogy amennyiben létrejön a közös kormányzás, akkor már 2009-ben 2,7 milliárd eurós adóreformot hajtanak végre, kötelezővé teszik az iskola megkezdése előtti – ingyenes – óvodába járást, 1,9 milliárd eurót szánnak a gazdaság felélénkítésére, megszüntetik az egyetemi, főiskolai tandíjfizetést.