Magyar állampolgárságuk mellett uniós polgárjogaiktól is megfoszthatja az érintett kettős állampolgárokat a kormány

Még mindig nem világos, pontosan milyen indokkal függeszthetné fel a kormány kettős állampolgárok magyar állampolgárságát. A törvénymódosítás elfogadása után egy hónappal nem kevésbé homályos az is, mit jelent az állampolgárság felfüggesztése, például, hogy miképp érinti a születendő gyermekek jogait. Az állampolgárságról az utóbbi években az EU több tagállamában fellángolt hasonló vita, ott elsősorban a terrorizmus kockázatai miatt.

Magyar állampolgárságuk mellett uniós polgárjogaiktól is megfoszthatja az érintett kettős állampolgárokat a kormány

Több európai országról is példát vehetett Magyarország az állampolgárság felfüggesztését lehetővé tévő törvénnyel, a végeredmény azonban nemcsak nehezen érthető, hanem több szempontból jogilag is kifogásolható lett.

A módosítást még áprilisban az a Halász János fideszes képviselő kezdeményezte, aki elsőként vette nevére az „átláthatóságinak” nevezett törvényjavaslatot is. Utóbbi tárgyalását egyelőre elhalasztották, a állampolgárságról szóló törvénymódosítást viszont a parlament kétharmados Fidesz–KDNP-többsége június közepén megszavazta, majd június 20-án ki is hirdették a Magyar Közlönyben.

A módosítás szerint a magyar állampolgárságról szóló törvény azzal egészült ki, hogy a magyar kormány felfüggesztheti azoknak a kettős állampolgároknak a magyar állampolgárságát, akik veszélyt jelentenek az ország „közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára”. A szankció akkor alkalmazható, ha az érintett magyar állampolgár nem az Európai Gazdasági Térség országainak (EU-tagok, Svájc, Izland, Liechtenstein, Norvégia) állampolgára.

Az azonban, hogy a “nemzeti szuverenitás védelmére” hivatkozva hozott törvény által említett veszély mit takar, még mindig nem világos.