Neonáci megmozdulás Berlinben, 70 ember őrizetben

Legalább 70 személyt vett őrizetbe a rendőrség szombaton Berlinben egy szélsőjobboldali megmozdulás és az arra válaszoló ellentüntetés során.

  • MTI MTI
Neonáci megmozdulás Berlinben, 70 ember őrizetben

Csaknem ezer szélsőjobboldali tüntető vonult fel kora délután a német főváros Lichtenberg nevű kerületében egy úgynevezett nemzeti ifjúsági központ felállítását követelve. A neonáci megmozdulást ugyancsak több száz baloldali tüntető igyekezett megzavarni, s több helyütt ülő blokáddal próbálták útját állni a szélsőjobboldali menetnek.

A két tábor között hamarosan összecsapásokra került sor, a szélsőjobboldali megmozdulás résztvevői és az ellentüntetők kövekkel és gyújtópalackokkal dobálták egymást.

A rendőrség kezdettől fogva csaknem 1600 fővel igyekezett biztosítani az összetűzések elkerülését, s miután ez nem sikerült, a hatóságok beavatkoztak. Értesülések szerint szombat estig legalább 70 személyt őrizetbe vettek, szélsőjobboldali és balos tüntetőket egyaránt.

A szélsőjobboldali megmozdulás miatt több órás késéssel kezdődött a Baloldal pártjának helyi berlini kongresszusa. A parlamenti párt küldöttei közül ugyanis többen csatlakoztak az ellentüntetőkhöz. 

Az elmúlt hónapokban berlini neonácik már több alkalommal tüntettek az említett ifjúsági központ felállításáért, amit a hatóságok mindeddig elutasítottak. Ilyen nagy méretű ellentüntetésre azonban most először került sor.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?