szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tárgyalásokat kezdtek hétfőn Nairobiban a Kongói Demokratikus Köztársaság kormányának és az afrikai országban harcoló ellenzéki erőknek a képviselői. A Kongói Demokratikus Köztáraságban zajló véres események gyökerei a Ruandában a kilencvenes években zajlott népirtásig nyúlnak vissza.

Olusegun Obasanjo volt nigériai elnök, aki Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár megbízásából közvetít a szemben álló felek között, elmondta: a kenyai fővárosban kezdett megbeszélés célja, hogy tartós tűzszünetet teremtsenek meg és lehetővé tegyék a segélyszállítmányok eljuttatását a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részébe, ahol augusztus vége óta több mint 250 ezer ember kényszerült elmenekülni otthonából a kinshasai kormány ellen harcoló lázadók támadása miatt. 
    
A nairobi tárgyaláson nem vesz sem Laurent Kabila kongói elnök, sem Laurent Nkunda, az ellenzéki fegyveresek vezére. Kabila ugyanis leszögezte: nem hajlandó találkozni Nkundával, mert ezzel tulajdonképpen törvényes erőknek ismerné el a lázadókat. 
    
A Kongói Demokratikus Köztáraságban zajló véres események gyökerei a Ruandában a kilencvenes években zajlott népirtásig nyúlnak vissza. A hutu törzshöz tartozó fegyveresek - miután félmillió tuszit legyilkoltak - 1994-ben a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti térségének erdős körzetébe vonultak vissza. Nkunda azt állítja: a kongói kisebbség és főként a tuszik védelmében szállt harcba. Bírálói viszont úgy vélik: Nkunda követőivel az ásványkincsekben gazdag országrészt akarja megkaparintani. A két tábor  kölcsönösen azzal vádolja egymást, hogy kegyetlenkedik a polgári lakossággal. 
    
A Kongói Demokratikus Köztársaságban jelenleg 17 ezer ENSZ-katona állomásozik: ez a világszervezet legnagyobb létszámú békefenntartó küldetése. A tervek szerint a kontingenst további 3 ezer kéksisakos katonával bővítik, de a Kongói Demokratikus Köztársaságba telepítésük még hónapokig eltarthat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A kongói lázadók megkezdték a visszavonulást

A Laurent Nkunda vezette lázadók előző napi ígéretükhöz híven megkezdték a kivonulást a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részében az egyik frontról - közölte szerdán a kongói ENSZ-misszó katonai szóvivője.

MTI Világ

Kongói misszió: az unió még hezitál

Nem hoztak döntést pénteken az uniós kormányok megbízottai katonák Kongóba küldéséről, ehelyett - egyelőre legalábbis - a diplomáciai megoldás keresésére helyezik a hangsúlyt, ezért a térségbe utazik a francia és a brit külügyminiszter.

MTI Világ

Ágyúzás Kongóban

Nehézfegyverekkel lőtték egymás állásait tuszi lázadók és a hadsereg pénteken a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén - közölték ENSZ-illetékesek.