szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megindították az orosz gázt legelőször a Kurszki területen lévő Szudzsa állomás felől az ukrajnai Orlovka mérőállomás felé, legelőször a Balkán irányába, közép-európai idő szerint 8 órakor, ám az orosz szakértők egyhangúlag úgy ítélik meg, hogy ezzel az orosz-ukrán gázviszály még nem ért véget.

Áramlik az orosz gáz. A politikai nyomás nem csökkent
© MTI
Az ITAR-TASZSZ hírügynökség Kijevből jelentette, hogy az ukrán Naftogaz még az éjszaka megkapta a Gazprom értesítését az első próbaszivattyúzás kedden reggel 8 órakor való megkezdéséről. Az Interfax szerint az üzenetben egyebek mellett az áll, hogy a Gazprom fokozatosan növeli a küldött gáz mennyiségét, s kedden 76 millió köbméternyit küld az ukrán tranzitrendszerbe.

Orosz becslések szerint a gáz Lengyelországba már szerdán délután 16 óra körül megérkezhet. Valentyin Zemljanszkij, a Naftogaz szóvivője viszont a Kommerszant című orosz lapnak azt mondta: mivel jelenleg „visszafelé” áramlik a gáz a tranzitvezetéken – az ukrajnai tárolóktól az ipari létesítmények felé –, az áramlás megfordítása nyomán Ukrajna nyugati határára legkorábban 36 óra múlva juthat el a gáz.

Orosz értékelések szerint ezzel lezárulni látszik az idei orosz-ukrán gázháborúság első szakasza, de nagy biztonsággal feltételezhető, hogy a viszálynak még messze nincs vége.

A Kommerszant rámutatott, hogy az Ukrajnának való gázszállításokról továbbra sincs megállapodás, továbbá nem sikerült elrendezni az Európába szánt orosz gáz továbbításához szükséges gázmennyiség kérdését sem. Ukrajna tartalékai viszont csak a belső szükséglet ellátására elégségesek, a tranzitgáz továbbítására már nem, s ezért Ukrajna a technológiailag szükséges mennyiséget – napi 21 millió köbmétert – továbbra is a tranzitból vesz majd le, márpedig január 7-én éppen ez vezetett az európai szállítások leállításához. Ha Ukrajna ezt megteszi, akkor a Gazprom ezzel a mennyiséggel kevesebbet fog szállítani, vagy teljesen leállítja a szállításokat – ezt még Dmitrij Medvegyev orosz államfő vasárnap közölte.

Az egyetlen megoldás az lenne, ha a Gazprom és a Naftogaz 36 órán belül megállapodásra jutna az Ukrajnának szállítandó gáz áráról, de a dolgok hétfő esti állása szerint erre aligha van kilátás.

Hétfőn az ukrán fél nem említett árat, de a Kommerszant ukrán kormánykörökből származó értesülése szerint (a tavalyi 179,5 dollár után) idén már kész lenne ezer köbméterenként 250 dollárt fizetni. Ezt az ajánlatot utasította el december 31-én, 201 dollárt ajánlva. Időközben azonban az orosz álláspont megváltozott, s Moszkva 450 dollárt, vagyis teljes piaci árat kér. Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes hétfőn jelezte: az orosz félnek tudomása van arról, hogy a Nemzetközi Valutaalap 16,5 milliárd dollárnyi hitelt ígért Kijevnek, s Moszkva kész mérlegelni a kérdést, ha hozzá fordulnak.

A gáz ára mellett legalább három további kulcskérdésről is folyik a vita: a tranzit díjáról – ezt Moszkva szerint 2010-ig érvényes szerződés rögzíti 1,7 dollárban, de Ukrajna szerint a többszörösére kell emelni, ha a gáz ára az említett mértékben nő –, továbbá a közvetítők, mindenekelőtt a fele részben a Gazprom tulajdonában lévő RoszUkrEnergo kiiktatásáról, s végül, de legkevésbé sem utolsó sorban arról, hogy a Gazprom részesüljön az ukrán tranzitvezeték-rendszer irányításában.

Vlagyimir Putyin is emlékeztetett már arra, hogy még a narancsos forradalom előtt memorandum született, amelynek értelmében Ukrajna, Oroszország, Németország, továbbá esetleg Franciaország és Olaszország bevonásával létrehozandó konzorcium venné bérbe az Ukrajna tulajdonában maradó vezetékrendszert, de Oroszország maga is kész bérbe venni azt. A Kommerszant emlékeztetett rá, hogy 2007-ben az orosz-fehérorosz gázviszály azzal ért véget, hogy Oroszország átvette a fehérorosz vezetékrendszer 50 százalékát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Továbbra sem nyílnak meg a gázcsapok Ukrajna kiegészítései miatt

Az orosz fél megkapta vasárnap későn este az Európának való orosz gázszállítások ellenőrzésére hivatott megfigyelő csoportról szóló megállapodást, immár Ukrajna aláírásával, de Kijev kiegészítéseket csatolt hozzá, amiért Dmitrij Medvegyev elnök megtiltotta az orosz kormánynak a dokumentum alkalmazását és ezzel az európai gázszállítások felújítását.

MTI Világ

A gázhelyzet miatt nem találkozott Juscsenko Sólyommal

A budapesti ukrán nagykövetség szerint "az orosz földgáz Ukrajna felé szállításával kapcsolatban kialakult helyzet miatt" mondta le Viktor Juscsenko hétfői magyarországi látogatását. Ezt Dmitro Tkacs nagykövet közölte.

MTI Világ

Stabil és korlátozásmentes Kárpátalja földgázellátása

Hivatalos tájékoztatás szerint stabil Kárpátalja gázellátása, az energiahordozó fogyasztását sehol nem korlátozzák lényegesen a Magyarországgal szomszédos ukrajnai megyében. A "nem lényegesnek" minősített korlátozás a távfűtést érinti.

MTI Itthon

Továbbra is marad a gázkorlátozás

Hétfőn várhatóan 63-66 millió köbméter lesz az ország gázfogyasztása, az I. kategóriára vonatkozó korlátozást továbbra is fenntartják - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt. hétfőn.

MTI Gazdaság

Kedd reggel 8-kor indulhat a földgáz

Ha semmi sem jön közbe a gáztranzit-ellenőrzés megvalósításában, közép-európai idő szerint kedd reggel 8:00-kor újraindulhat a gázfolyam, idézte az orosz Gaprom gázipari vállalat vezérigazgató-helyettesét, Alekszandr Medvegyevet hétfő délután a Reuters és az ITAR-TASZSZ hírügynökség.

MTI Világ

Ukrajna újra aláírt - elvben indulhat a gázszállítás?

Ukrajna hétfőn aláírta a gáz áramlását ellenőrző megfigyelőkről szóló megállapodást, immár minden kiegészítés nélkül - közölte hétfőn a Gazprom sajtóosztálya. Medvegyev orosz elnök tegnap a kiegészítések miatt tiltotta meg a gázszállítás újraindítását.