szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ipari országoknak 2050-ig évente 75 és 100 milliárd dollár közötti összeggel kellene segíteniük a fejlődő országokat az éghajlatváltozás elleni harcban - derült ki a Világbank által Hágában közzétett jelentésből.

Azzal számolva, hogy a Föld hőmérséklete 2050-ig további két fokkal emelkedik, a "tanulmány úgy kalkulál, hogy a következményekhez való alkalmazkodás költségei évente 75 és 100 milliárd dollárt tehetnek ki" - áll a kedden nyilvánosságra hozott jelentésben.

A beszámoló szerint a legnagyobb támogatásra a Távol-Keleten, a Csendes-óceán térségében, Dél-Amerikában, a karibi térségben, és Afrikának a Szaharától délre eső részein van szükség. "A jelentéssel arra akartunk rámutatni, hogy milyen sürgető kielégítő pénzügyi alapokat biztosítani az elfogadhatatlan kockázatok csökkentésére" - mondta Bert Koenders holland fejlesztési miniszter. "Sok ország számára ez élet-halál kérdése. Koppenhágában nem lesz egyezség, ha nincs pénzügyi finanszírozás a végrehajtásra" - tette hozzá a politikus az ENSZ decemberi tanácskozására utalva. A világ országai a dán fővárosban akarnak elfogadni egy új megállapodást, amely a közeljövőben lejáró kiotói egyezményt váltaná fel.

Koenders szerint az Európai Unió, Japán és az Egyesült Államok tisztában van azzal, hogy pénzt kell biztosítani, de ennek a támogatásnak nem feltétlenül kell a nemzeti költségvetésből érkeznie. "A politikai vita most a számokról szól, ezért is van nagy jelentősége annak, hogy tárgyilagos adatokhoz jutottunk ebből a jelentésből" - jegyezte meg a holland miniszter.

A globális felmelegedés költségei csak nőni fognak - mondta Sergio Margulis, a Világbank közgazdásza, a tanulmány vezető szerzője. "A fejlődés az alkalmazkodás legerősebb formája. Kevésbé teszi kiszolgáltatottá az éghajlattól függő ágazatokat, így például a mezőgazdaságot. A fejlődés révén a háztartások a bevételek, az egészségügy és az oktatás színvonalának emelkedésével jobban tudnak alkalmazkodni" - olvasható a riportban.

A fejlődés drámaian csökkentené az áradások következtében bekövetkező halálesetek számát, és csökkentené a kiszolgáltatottságot az árvizekkel és szárazságokkal szemben is - hangsúlyozták a szakemberek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

G20: erősödnek a feltörekvők, új pénzügyi rend, áll a klímavédelem

Nagyobb befolyáshoz jutnak a legnagyobb fejlődő országok a Nemzetközi Valutaalapban (IMF) és megszigorítják a pénzügyi szektor szabályozását – állapodtak meg a legfejlettebb és legnagyobb fejlődő országokat, valamint az Európai Uniót tömörítő G20 csoport vezetői az amerikai Pittsburgh-ben, helyi idő szerint pénteken véget ért találkozójukon, amelyen nem sikerült áttörést elérni az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

MTI Tech

Szakértők szerint rohamosan közeledik a "klímakatasztrófa"

Hirtelen és elkerülhetetlen éghajlati változások egyre növekvő kockázatával kell szembenéznie a világnak a vártnál gyorsabb globális felmelegedés miatt - figyelmeztetett egy nemzetközi tudóscsoport csütörtökön nyilvánosságra hozott tanulmánya.

MTI Világ

A klímacsúcs részvevői beszennyezték New Yorkot

A nemzetközi klímaváltozási csúcstalálkozó részvevői beszennyezték New Yorkot, amely az ENSZ-közgyűlés őszi ülésszakának kezdetén idén is átalakult egy hétre a diplomatákat szállító és a levegő minőségét rontó gépkocsioszlopok városává - írta blogjában a CBS News tudósítója.

MTI Világ

Bajnai: Magyarország elkötelezett a klímavédelemben

Fontos bejelentések történtek a keddi New York-i nemzetközi klímaváltozási csúcstalálkozón több olyan ország részéről, amely a világ legnagyobb szennyezéskibocsátói közé tartozik - mondta el a tanácskozáson részt vevő Bajnai Gordon miniszterelnök a magyar sajtó képviselőinek.