Kivégezték a "washingtoni rémet"

Méreginjekcióval kivégezték kedd este Virginia államban a "washingtoni rémet".

  • hvg.hu hvg.hu
Kivégezték a

John Allen Muhammad 2002 októberében három hétig rettegésben tartotta az egész amerikai fővárost és környékét: ezen idő alatt tíz, teljesen találomra kiválasztott embert ölt meg. Volt egy tettestársa, a történtek idején még csak 17 éves Lee Boyd Malvo, aki jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését tölti. A páros a főváros környékén, Maryland és Virginia államokban benzinkutaknál, parkokban és bevásárlóközpontok parkolójában szedte áldozatait, akiket lesből, több esetben a gépkocsi csomagtartójában kialakított lőállásból terítettek le.

Muhammadot Virginiában 2004-ben halálbüntetésre ítélték (Marylandben pedig, ahol nincs halálbüntetés, hatszoros életfogytiglanra), majd most hétfőn az amerikai legfelsőbb bíróság elutasította utolsó fellebbezését is. Virginia kormányzója pedig kedden közölte: nem ad kegyelmet.

A "washingtoni rém" egykoron az amerikai hadseregben kapott mesterlövész-kiképzést, s részt vett az 1991-92-es Öböl-háborúban. Védőügyvédje szerint mentális betegségben szenved. Egy szót sem szólt, mikor hétfőn megtudta, hogy küszöbön áll a kivégzése, s az ügyvéd előre jelezte: Muhammad nem fog bocsánatot kérni.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?