szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Miroslav Lajcák szerint Budapest diplomáciai úton figyelmeztetést kapott az európai szervezetektől, hogy az állampolgársági törvény módosításával, amely lehetővé teszi a határon túli magyarok kettős állampolgárságát, hibát követett el.

"A NATO és az Európai Unió is értékek mentőn szerveződő klubok, amelyeknek nem szokásuk nyíltan bírálni tagjaikat, de ugyanakkor lépnek, kommunikálnak. Működésük alapszabálya az udvariasság és tárgyalások folytatása az érintett partnerek között" - jelentette ki a szlovák diplomácia vezetője a TA3 szlovák hírtelevízió hétfő esti politikai vitaműsorában.

"Elmondhatom, hogy tudom, hogy most ki mindenki beszél Budapesttel, s azt is, mit mond nekik. Az új magyar kormány még meg sem alakult, s máris világosan tudomására hozták, hogy ezzel a törvénnyel sárba lépett és hogy ezt a politikát nem szabad folytatnia" - fejtette ki Lajcák. Konkrétumokat a szerkesztő kérésére sem volt hajlandó elárulni, de megjegyezte: Európa elvárja az érintettektől, hogy a nemzetközi szokásokkal összhangban járjanak el.

A miniszter azt állította, hogy a Fidesz hosszabb ideig volt ellenzékben, mint amennyi ideje Magyarország az Európai Unió tagja, s ezért szemmel láthatóan meg kell tanulnia, hogyan kell viselkednie azokban az európai szervezetekben, amelyek szabályait most "eléggé flagránsan megsérti". 

Lajcák a vitaműsorban ugyanakkor megismételte a korábbi szlovák álláspontokat, miszerint Budapest lépése biztonsági kockázatot jelent Szlovákia számára. Kifogásolta, hogy a magyar fél minden szlovák igyekezet ellenére sem hajlandó erről tárgyalni Pozsonnyal, holott lépése szlovák állampolgárokat érinti. 

Pozsonyban közben bejelentették, hogy a Lajcák kedden Hágában Knut Vollebaekkel, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosával tárgyal az újabb szlovák-magyar vitatémáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szlovák nagykövet: mi lesz a magyarigazolvánnyal?

Peter Weiss budapesti szlovák nagykövet szerint az, hogy Magyarország nem konzultált Szlovákiával a kettős állampolgársággal kapcsolatos magyar törvénymódosítás tervéről, nincs összhangban sem a jószomszédi viszonnyal, sem a nemzetközi normákkal, sem pedig a két ország uniós tagságával.

MTI Itthon

Kettős állampolgárság: a Jobbik rálicitál a Fideszre

A kettős állampolgárságról szóló törvénynek evidenciának kell lennie, azért kell meghozni, mert ez következik a nemzeti szolidaritásból - mondta Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke csütörtökön a Parlamentben, az állampolgárságról szóló törvény vitájának expozéjában. Az MSZP még kivárna a törvény elfogadásával, az LMP üdvözli a lépést, s korrekciókat javasol, a Jobbik még többet ígér.