szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A ciprusi török közösség vezetője politikai engedményt tett a 36 éve megosztott sziget újraegyesítése érdekében - közölte Nicosiában az ENSZ különmegbízottja.

Alexander Downer ausztrál diplomata arról számolt be, hogy az Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke lemondott a kétállami berendezkedés elvéről, amelyhez korábban ragaszkodott. Dervis Eroglu a szerdai tárgyaláson elfogadta azt az elvet, amelynek értelmében a rendezés nyomán Ciprus "újraegyesített szövetségi állammá" válna. Downer szerint ezáltal vitathatatlanná vált Ciprus nemzetközi jog szerinti "egységes személyisége".

A volt ausztrál külügyminiszter szerdán átadta Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár üzenetét Eroglunak és Dimítrisz Hrisztofiasznak, a (görög népességű) Ciprusi Köztársaság elnökének. A két közösség vezetője hosszú szünet után szerdán ült ismét tárgyalóasztalhoz, hogy a megosztott sziget újraegyesítéséről egyezkedjen. A sziget az 1974-es török invázió nyomán szakadt ketté az északi török és a déli görög közösségre.

Az ENSZ azt akarja, hogy Ciprus "két közösségből és két övezetből" álló szövetségi állam formájában egyesüljön újra. Az Eroglu vezette északi országrész viszont, amelyet egyedül Ankara ismer el, eddig azért küzdött, hogy a szigeten "két független állam laza konföderációja" jöjjön létre. Nemzetközi jogilag 2004 óta egész Ciprus tagja az Európai Uniónak, ám az uniós jogrend nem érvényesül a törökök lakta északi térségben.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Ankara feltételekkel kivonná csapatait Ciprusról

A ciprusi megosztottság megoldása érdekében Törökország kész vállalni a felelősség rá eső részét, és megegyezés esetén kivonná csapatait a szigetről - jelentette ki a török miniszterelnök, akinek nyilatkozatát, egészen rendkívüli módon, három ciprus görög lap keddi száma is közölte.