szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Nehéz helyzetbe kerülhet Barack Obama amerikai elnök és a kormányzó demokraták, miután a keddi félidős kongresszusi választásokon a republikánusok többséget szereztek a washingtoni törvényhozás képviselőházában. Bár a szenátusban feltehetően nem sikerült a hatalomátvétel, megakadhat Obama programjának további megvalósítása és az elnök a korábbinál gyakrabban kényszerülhet kompromisszumra az új jogszabályok megalkotásában.

Két éve ezen a héten a győztes demokraták még politikai átrendeződésről beszéltek, ám szerda reggel ugyanazok a demokraták arra ébredtek, hogy többségük még egyetlen választási ciklust sem élt meg – írja véleményében a New York Times cikkírója, aki szerint a következő napokban a legfontosabb kérdés az lesz a demokraták között, hogy hogyan jutott idáig a helyzet. A keddi félidős kongresszusi választásokon ugyanis az Obama-kormány programjával elégedetlen szavazók támogatására építve a republikánusok megszerezték a többséget a washingtoni törvényhozás 435 tagú képviselőházban és drasztikusan lefaragták a demokraták többségét a szenátusban is.

Fájdalmas veszteségek

Barack Obamának különösen fájdalmas lehetett, hogy republikánus jelölt szerezte meg az ő régi szenátusi helyét Illinois államban is – de sikerült megkaparintani az eddig demokraták által betöltött szenátusi helyeket Pennsylvaniában, Wisconsinban, Arkansas államban, Észak-Dakotában és Indianában is. A szenátusi többség megszerzéséhez a republikánusoknak 10 helyet kellene szerezniük, ebből hatot be is zsebeltek. Ezen kívül előretörtek a republikánusok a szintén november 2-án megtartott helyi törvényhozási és kormányzóválasztásokon is (az 50 állam közül most 37-ben választottak új kormányzót): megtartották a kormányzói posztokat Texasban, Nebraskában és Dél-Dakotában, ráadásul újakat is szereztek a demokratáktól Tennessee-ben, Michiganben és Kansasben.

John Boehner, a képviselőház új elnöke
MTI/AP

Miután az USA keleti, déli és középnyugati területeiről beérkeztek az eredmények, a demokrata vezetők, köztük a képviselőház eddigi demokrata elnöke, Nancy Pelosi is arra biztatták a nyugati parti szavazókat, hogy adják le voksaikat. Később már biztosnak tűnt, hogy Pelosi elbukta pozícióját, amelyet a republikánus John Boehner vehet majd át. Őt hívta fel és neki gratulált elsőként Barack Obama is. Boehner szerint a választók azt az üzenetet küldték Obamának, hogy „változtatni kell a pályán”.

Megakadhat Obama programja

Bár magyar idő szerint szerda délelőtt még számlálták a szenátusi helyekre vonatkozó voksokat Washington államban, Alaszkában és Colorádóban is, a BBC már arról írt, hogy a félidős választások nagy vereséget hoztak Obama számára és a jövőben sok szó eshet majd a leendő döntések eléréshez szükséges kompromisszumokról. Ráadásul a Tea Party populista konzervatív mozgalom – amely több államban is a győztes konzervatív jelölteket támogatta – kifejezett célja, hogy megakadályozza Obama programjának továbbvitelét.

Mivel a törvények elfogadásához a törvényhozás két házának együttműködése szükséges, a republikánusok a hátralévő két évben jelentősen lelassítják vagy megbénítják majd a Fehér Ház által kezdeményezett törvények elfogadását. Emiatt jelentősen megváltozik az Obama-elnökség jellege. Az eddigi kényelmes, két kamarai többségre támaszkodó kormányzat kénytelen lesz elsajátítani a végrehajtó hatalomban rejlő összes trükk és lehetőség kiaknázását annak érdekében, hogy megkerülhesse az ellenségessé vált törvényhozást. A másik út a kétpárti együttműködés lehetne, de ehhez is mindkét partnerre szükség van. Márpedig ehhez a tánchoz senkinek sem fűlik a foga igazán Washingtonban. Barack Obama az ezzel kapcsolatos álláspontját feltehetően szerda délután, a Fehér Házban megtartandó sajtóértekezletén fogja kifejteni.

Sokan elégedetlenek az Obama-programmal
MTI/AP

A képviselőházban többségbe került republikánusok célja most az, hogy megkezdjék a felkészülést a 2012-ben a Fehér Házért vívandó ütközetre. Ennek érdekében törvénytervezetek kezdeményezésével az eddigieknél jobban tudják tematizálni az országos politikát és képesek kényszerpályára állítani a kormányzatot.

Obama elnöknek ezért minden jel szerint le kell mondania azokról a reformokról, amelyeket a klímaváltozás megakadályozása érdekében, valamint az energia- és bevándorlás-politikában kívánt megvalósítani. Ehelyett inkább az olyan égető gazdasági problémák megoldására kell majd koncentrálnia, mint amilyen az 1000 milliárdot jóval meghaladó államháztartási hiány és a 10 százalék közelében járó munkanélküliség felszámolása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Fehér házi Halloween: Obama Clinton-kosztümben?

A republikánusok arathatnak a keddi kongresszusi választásokon, Barack Obama pedig hasonló helyzetbe kerülhet, mint Bill Clinton 16 évvel ezelőtt. Kérdés, belebújik-e elődje "kosztümjébe" és követi-e annak stratégiáját.