Egyre kisebb az esély, hogy élve mentik ki az új-zélandi bányászokat

Az új-zélandi rendőrfőkapitány, Howard Board egyre kevesebb esélyt lát arra, hogy a pénteki robbanás miatt a bányában rekedt 29 bányász még életben van.

  • MTI MTI
Egyre kisebb az esély, hogy élve mentik ki az új-zélandi bányászokat

"A helyzet komor, és óráról órára, napról napra komorabb" - mondta újságíróknak Board. Az új-zélandi miniszterelnök, John Key is pesszimistán nyilatkozott a vájárok túlélési esélyeiről a parlamentben: "Reméljük, hogy az eltűntekkel minden rendben van, és imádkozunk értük. De tekintve, hogy közel négy napja nem léptünk velük kapcsolatba, a helyzet súlyos. Optimistának kell maradnunk, de rendőrség már számol emberveszteséggel is."

Az új-zélandi hatóságok kedden bemutattak egy eddig ki nem adott, megdöbbentő felvételt a médiának és a bányászok hozzátartozóinak, amelyet a biztonsági kamerák rögzítettek a bánya bejáratánál. A videón 50 másodpercen keresztül sűrű, fehér porfelhő gomolyog ki a tárnából és kisebb kövek gurulnak ki belőle. A vetítésen a bánya egyik vezetője is jelen volt, aki szerint a felvételeknek "kijózanító" hatása volt a családtagokra.

A mélyben rekedtek kimentését még nem sikerült megkezdeni, mert a bányában továbbra is mérgező és robbanékony gázok keringenek, illetve tűz is parázslik a tárnában. Pénteken leküldtek a bányába egy felderítő robotot, amely azonban felmondta a szolgálatot, mielőtt elérte volna bányászok feltételezett tartózkodási helyét.

Judith Collins rendőrségi ügyekért felelős miniszter elmondta, osztozik a bányászok családtagjainak aggodalmában, amiért még nem kezdődött meg a mentés, de kifejtette, hogy nem kockáztathatnak újabb életeket.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.