szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyiptomi katonák a levegőbe lőttek, botokkal és elektromos sokkolókkal támadtak a tüntetőkre Kairó központjában szombatra virradóra, miután azok nem akartak távozni addig, amíg nem teljesül fő követelésük, a még a Hoszni Mubarak által kinevezett kormány megtisztítása a megbuktatott elnök híveitől.

A Tahrír téren pénteken több százezres nagygyűlést tartottak abból az alkalomból, hogy két héttel azelőtt teljesült a 18 napos tüntetéssorozat fő követelése, Mubarak távozása a hatalomból. A nagygyűlés résztvevői követelték a rendkívüli törvények hatálytalanítását, a politikai foglyok szabadon bocsátását és Mubarak híveinek a hatalomból való eltávolítását. Ezrek ismételgették, hogy addig nem hagyják el a teret, amíg Ahmed Safik miniszterelnököt, a Mubarak-korszak "csökevényét" el nem mozdítják hivatalából. Azt is bejelentették, hogy péntekenként folytatják nagygyűléseiket, amíg követeléseik nem teljesülnek.
   
Mubarak bukása óta a hadsereg nem támadt erőszakkal a tüntetőkre. A szombatra virradóra végrehajtott erőszakos beavatkozás esetleg annak jele lehet, hogy az egyiptomi katonai kormányzat keményebb fellépésre szánta el magát a demokratikus reformokat követelő tiltakozókkal szemben.
   
A katonai rendőrök a kormány épülete előtt támadtak rá mintegy másfél száz tüntetőre, akik megpróbáltak ott letáborozni, hogy nyomatékot adjanak követeléseiknek. Éjfél után, amikor életbe lépett a kijárási tilalom, megindultak a tüntetők ellen, akik közül néhányan ellenálltak az oszlatásnak. Többeket őrizetbe vettek. Néhány tüntető könnyebben megsérült.
   
A Fegyveres Erők Legfelső Tanácsa utóbb bocsánatot kért a hadsereg fellépéséért, mondván, hogy a beavatkozás nem volt "szándékos". A nyilatkozatban a katonai vezetés ígéretet tett arra, hogy hasonló erőszakos oszlatás nem fog megismétlődni.
   
A tiltakozók lecsendesítése érdekében és hogy jelezze a múlttal való szakítást, a hatóságok az elmúlt napokban közpénzek elherdálása címén vizsgálatot indítottak több volt miniszter és Mubarak kormánypártjával kapcsolatban álló vezető üzletember ellen. Legutóbb elrendelték Anasz Ahmed Nabih el-Fiki volt tájékoztatási miniszter 15 napos őrizetbe vételét, és ugyancsak őrizetbe vették az Egyiptomi Televízió és Rádió Szövetség elnökét. El-Fiki magára haragította a tüntetőket, mert az állami média véleményük szerint figyelmen kívül hagyta, bagatellizálta vagy támadta a Mubarak elleni demonstrációkat.

Az aran válságról szóló híreket kövesse itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!