Törésvonal

Csapást mérhet a christchurchi földrengés az új-zélandi gazdaságra, amelynek a nyersanyagárak emelkedése és az export növekedése éppen lendületet adott volna.

Törésvonal

Az épületek negyedét bontásra ítélték, az utcákat a hét elején még 180 ezer tonna törmelék borította, és a statikusok nem tudták megmondani, összeomlik-e a 26 szintes Grand Chancellor Hotel Új-Zéland második legnagyobb, 390 ezer lakosú városa, Christchurch központjában. A 4,4 milliós ország kedden kétperces gyászszünettel emlékezett a Déli-szigeten egy héttel korábban, ebédidőben bekövetkezett földrengés másfél száz halálos áldozatára, miközben a romok alatt rekedt eltűntek megmentésére mind kevesebb az esély. Ez az ország legsúlyosabb természeti katasztrófája, mióta az 1931-es földrengés 256 ember halálát okozva elpusztította az Északi-szigeten lévő Napier várost, amelyet art deco stílusban építettek újjá, és most vonzó turistacélpont.

Túry Gergely

 A Richter-skálán 6,3-as erősségű múlt heti földmozgás tulajdonképpen utórengés volt, amely a tavaly szeptemberi, 7,1-es erősségűt követte. Az nem járt halálos áldozattal, és jóval kisebb kárt okozott, mert epicentruma a mostaninál messzebb és mélyebben volt. A szomszédos Ausztráliában ingatag szigeteknek nevezett Új-Zéland az indoausztrál és a csendes-óceáni földlemezek találkozásánál, mélyben lévő, kialudt vulkánok fölött fekszik. Évi 14 ezer földmozgást regisztrálnak, ezekből legfeljebb tíz okoz kárt. A rengések eddig inkább a legnagyobb városnak, Aucklandnek, valamint a fővárosnak, Wellingtonnak otthont adó Északi-szigetet érték, de az egyik városalapító atya oxfordi kollégiuma után elnevezett, anglikán stílusban épült Christchurch is több törésvonal találkozásánál fekszik.

A politikába az üzleti életből érkezett új-zélandi kormányfő, a konzervatív Nemzeti Pártot a 2008-as választáson a hatalomba vezető John Key (HVG, 2009. április 11.) szerint a szeptemberi földrengés öt, a múlt heti 15 milliárd új-zélandi dolláros (1 új-zélandi dollár = 148 forint) kárt okozott. Közvetlen segítségként 100-120 millió dolláros csomagot jelentett be a kormányfő, ebből Christchurch és környéke vállalkozóinak, illetve munkavállalóinak nyújtanak heti 240–500 dolláros átmeneti támogatást, talán megmentve vele 42 ezer állást.

Túry Gergely

 A Canterbury régió erőssége a mezőgazdaság és az idegenforgalom, a központja, Christchurch pedig közvetlen környezetével együtt az új-zélandi GDP 15 százalékát adja. Bill English pénzügyminiszter ezért attól tart, hogy a gazdasági növekedés az idén a vártnál alacsonyabb lesz, az első becslések szerint 2–2,2 százalékra lassulhat a korábban remélt 2,4-ről. Ráadásul ehhez még az is kell, hogy magára találjon a tavalyi második félévben valószínűleg újra recesszióba süllyedt gazdaság.

Erre a katasztrófa előtt minden remény megvolt. Az üzleti élet bizalmi indexe januárban a válság előtti szintre emelkedett, a gazdasági teljesítményében 30 százalékban az exporttól függő ország külkereskedelmi cserearánya pedig 35 éve a legjobb. Legfontosabb mezőgazdasági termékei, a tej, a marhahús és a gyapjú iránti kereslet növekedése felverte a világpiaci árakat, és a kereskedelmi mérleg januárban 11 millió dolláros többletet mutatott a tavaly decemberi 264 milliós hiány után. A világ legnagyobb tejipari exportőre, az új-zélandi Fonterra Cooperative Group be is jelentette, hogy a kedvező piaci helyzet nyomán 8,7 százalékkal többet fizet tejbeszállítóinak.

A külpiaci környezet jótékony hatása egyelőre nem mutatkozik meg a lakossági fogyasztás növekedésében, így főleg az állami és a vállalati beruházások táplálják a konjunktúrát. Az új-zélandiak ugyanis nyakig eladósodtak a 2003 után kitört ingatlanpiaci lázban, és most költekezés helyett törleszteni igyekeznek. Az ország külső államadóssága – ami a hitelminősítőktől a legmagasabb, tripla-A besorolást kapta – még 2015-ben is csak a GDP 30 százalékára emelkedik, igaz, ha a lakossági tartozásokat is beszámítják, akkor mértéke a görögét súrolja.

Túry Gergely

 A saját hitelképességében bízó wellingtoni kormány rövid távon kölcsönfelvétellel finanszírozza a földrengés utáni helyreállítást, az idén választás elé néző Key ugyanis kizárta, hogy e célra különadót vessenek ki. Segítséget nyújthat a jegybank vezetése is, amely március 10-ei ülésén a piaci várakozások szerint 0,25–0,5 százalékponttal mérsékelheti a 3 százalékos irányadó kamatlábat. Várható viszont, hogy akár a duplájára is emelik a minden új-zélandi lakossági ingatlanbiztosításhoz hozzácsapott évi 50 dolláros díjat, amely a központi földrengéskáralapba megy. A hat évtizede létrehozott alap a magánszemély ingatlantulajdonosoknak földmozgás esetén 100 ezer dollárt, az ingóságokért további 20 ezret térít, ám 5 milliárd dolláros vagyona a mostani kifizetések nyomán a felére apadhat, és a jelenlegi befizetésekkel tíz évbe telne visszatölteni.

NAGY GÁBOR