Az iráni hadsereg lelőtt egy amerikai drónt

Az iráni hadsereg lelőtt vasárnap egy amerikai pilóta nélküli kémrepülőgépet, amely behatolt az ország légterébe - közölte vasárnap az iráni állami média katonai forrásokra hivatkozva.

  • MTI MTI
Az iráni hadsereg lelőtt egy amerikai drónt

Két tévéállomás is beszámolt híradásában arról, hogy a légvédelem az ország keleti, Afganisztánnal és Pakisztánnal határos részén megsemmisített egy RQ-170 típusú amerikai drónt.

A FARS hírügynökség szerint a gép "kissé" megsértette az ország keleti határövezetét. A lelövés pontos helyét nem közölték, csak azt, hogy a gép jó állapotban van, csupán kismértékben sérült meg, és "most az iráni fegyveres erők birtokában van".

RQ-170 drón repülőgép
hvg.hu archív

Az RQ-170 Sentinel nagy magasságban repülő, viszonylag új felderítő gép, amelynek létét 2009-ben fedte föl a szaksajtó, s 2010-ben ismerte el az amerikai légierő. Egyes szakosodott internetes oldalak szerint az ilyen drónokat Afganisztánban vetik be, főként arra, hogy Iránról és Pakisztánról gyűjtsenek információkat.

Az iráni katonai vezetők az utóbbi években többször közöltek olyan híreket, hogy lelőttek pilóta nélküli amerikai gépeket a Perzsa-öböl fölött vagy határ menti térségekben. Januárban Irán azt állította, hogy két amerikai drónt lőttek le az öbölben, az ország légterén kívül. Pontos helyet és időpontot nem közöltek.

Amír Ali Hadzsizadeh tábornok, az iráni Forradalmi Gárda légierejének parancsnoka júniusban azt jelentette be, hogy orosz szakértőknek megmutattak két gépet, amelyeket "nemzetközi vizeken, illetve az iszlám köztársaság ellenőrizte övezetekben" lőttek le. Annyit tett még hozzá, hogy Iránnak sikerült "lemásolnia" a két drónt, de a típusukat nem említette.

Az Egyesült Államok már többször kifejezte aggodalmát amiatt, hogy Irán pilóta nélküli kémrepülőgépeket gyárt.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.