Inkább kívánatos nagymamaként, mintsem rátermett elnökjelöltként emlegetik az internetes fórumokon a 47 éves Sarah Palin volt alaszkai kormányzót, aki 2008-ban republikánus színekben John McCain társaként sima vereséget szenvedett Barack Obama és Joe Biden demokrata kettősétől. Még nem nyilatkozott, indul-e a republikánus elnökjelöltségért, ám a napokban az USA múltját újra felfedező, médiacirkusszal kísért, kampánykörútnak tűnő buszos túrája washingtoni állomásán magas sarkú cipőben, feszes nadrágban és bőrdzsekiben lovagolt meg veteránok körében egy Harley Davidson motorkerékpárt.
A republikánus jobbszárny, és különösen az úgynevezett teadélutános konzervatív mozgalom első számú kedvence nem véletlenül teszteli a fogadtatását, mielőtt megpályázná pártja elnökjelöltségét. Palin személye ugyanis rendkívül megosztó. Miközben tábora lelkesedik érte és issza szavait, a választópolgárok több mint 60 százaléka nem lenne hajlandó rá adni a voksát, ami Obamának garantálná az újrázást. Ettől tartanak a republikánusok vezető személyiségei is, de titokban fohászkodnak, hogy Palin maradjon meg a legfontosabb konzervatív szócső, a Fox News hírtelevízió jól fizetett politikai kommentátorának, követőit pedig mozgósítsa nála esélyesebb jelölt érdekében.

Sarah Palin motoron
AP/ Manuel Balce Cenetea
Egymás sarkát tapossák félezer nappal a jövő novemberi elnökválasztás előtt azok a republikánusok, akik vállalnák a megméretést az ország első afroamerikai vezetőjével, Obamával szemben. Népes azok tábora is, akik most nem próbálkoznak, mert úgy vélik, több esélyük lehet 2016-ban, amikor az amerikai alkotmány korlátozása miatt – ha 2012-ben győz – Obama már nem indulhat. A vallásos konzervatívok által kedvelt Mike Huckabee, aki három éve nekiveselkedett, most nem érzi magában a tüzet, a republikánus establishment pedig fájlalja, hogy favoritjai közül nemet mondott Haley Barbour, Mississippi kormányzója, különösen pedig Mitch Daniels, Indiana első embere. Utóbbi családi okokkal indokolta, hogy nem tesz eleget hívei sürgetésének. Elemzők szerint Daniels attól tartott, ha reflektorfénybe kerül, a bulvársajtó rajta köszörüli a nyelvét. Nem is azért, mert felesége Indiana mezőgazdasági kiállításán 2007-ben megnyerte a tehénfejő versenyt, és elismerték a dinnyemagköpésben nyújtott 4,5 méteres teljesítményét is – ez ugyanis agrárállamban dicsőségszámba megy. Hanem mert 1993-ban elhagyta Danielst és négy lányát, Kaliforniában újra férjhez ment, majd elvált, és 1997-ben visszatért eredeti családjához – erről az intermezzóról egyikük sem beszél.
Az indulásukat bejelentők közötti éllovas Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó, aki 2008-ban alulmaradt McCainnel szemben. Ő is az amerikai átlagembert célozta meg, amikor New Hampshire államban egy farmon, szénabálák előtt beszélt, és még azzal sem törődött, hogy a szél összekócolja amúgy legendásan egyben tartott frizuráját. A 200 millió dolláros magánvagyonnal rendelkező, 64 éves Romney – akit egy múlt heti közvélemény-kutatás fej fej mellett mutatott Obamával – előnye politikusi és üzletemberi tapasztalata, valamint 42 éves házassága, öt fia és 16 unokája fémjelezte példamutatóan amerikai családja. Hátránya viszont, hogy a liberális Massachusetts kormányzójaként társadalompolitikai kérdésekben homlokegyenest mást vallott, mint amit akkor mond, amikor az elnökjelöltség érdekében pártja konzervatívjainak udvarol, amire ellenfelei szívesen emlékeztetik. A republikánusok befolyásos evangelizáló szavazóinak jó része azért is gyanakodva tekint rá, mert a sokuk által a mai napig szektának tartott mormon egyházhoz tartozik. Ezt a fenntartást a szintén mormon riválisa, az 51 éves Jon Huntsman volt utahi kormányzó társaságában a keresztény konzervatívok washingtoni tanácskozásán próbálta eloszlatni, felemás sikerrel. Legsebezhetőbb pontja, hogy a várhatóan a kampány középpontjába kerülő – az amerikaiak több mint fele által elutasított – egészségügyi reformhoz hasonló intézkedéseket fogadtatott el kormányzóként. Obama nem is hagyta ki a ziccert, és megköszönte Romney inspirációit.
A republikánusok népszerűségi listáján Romney-t a színt még nem valló Palin követi, mögöttük az előbbi bukásában, az utóbbi távolmaradásában reménykedők sora jön. A versenybe elsőként benevezett 50 éves Tim Pawlenty volt minnesotai kormányzó fáradhatatlanul járja az országot, mert saját államán kívül alig ismerik, pedig 2008-ban McCain egyik alelnökjelöltjeként is felmerült a neve. A 67 éves Newt Gingrich, a washingtoni képviselőház volt elnöke és az 1994-es konzervatív forradalom egykori vezetője már most halmozza a kampánybakikat. Pártja konzervatívjainak pedig nehéz lesz megmagyaráznia, miért csalta meg mindkét korábbi feleségét.
Bár a bizarr hajviseletéről és beszólásairól elhíresült Donald Trump ingatlanmágnás végül nem indul, maradt színes egyéniség a pályázók között. Az afroamerikai Herman Cain egy pizzalánc vezetőjéből lett rádiós személyiség, a washingtoni kongresszusban teadélutános politikai kört létrehozó minnesotai képviselő, Michele Bachmann – aki öt saját gyereke mellett 23 másiknak volt a nevelőszülője – humbugnak tartja a globális felmelegedést, felszámolná a szövetségi egészség- és nyugdíjbiztosítást, az USA-t pedig kivonná a globális gazdaságból. Ideológiai okokból nem adnak esélyt a makacsul libertariánus – a jegybank megszüntetését, az aranystandard visszaállítását és a heroin legalizálását javasló – Ron Paulnak, valamint az ultrakonzervatív Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátornak, aki szerint Amerika bajainak okozója az abortusz engedélyezése. A felhozatal láttán nem csoda, hogy a republikánusok egymásnak adják a kilincset a 48 éves Chris Christie-nél, akit 2009-ben a velejéig demokrata New Jersey államban választottak kormányzóvá, és aki nem győzi elhárítani a felkéréseket, és azzal viccelődik, hogy legfeljebb akkor hinnék el, hogy nem indul az elnökjelöltségért, ha gyorsan öngyilkos lenne.
NAGY GÁBOR