Vihar Londonban

Gazdasági katasztrófához vezetne a kormány felbomlása – utasította vissza Nick Clegg, a brit koalíció kisebbik...

  • HVG HVG
Vihar Londonban

Gazdasági katasztrófához vezetne a kormány felbomlása – utasította vissza Nick Clegg, a brit koalíció kisebbik pártjának, a liberális demokratáknak az elnöke a feltételezéseket, hogy az uniós csúcson történtek miatt kormányválság törne ki a szigetországban. A miniszterelnök-helyettesi posztot betöltő politikus ugyanakkor szokatlanul élesen kirohant a korábban vele szinte baráti viszonyt ápoló David Cameron kormányfő ellen, aki az EU brüsszeli válságértekezletén nem volt hajlandó csatlakozni az uniós pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új egyezményhez.

Nagy-Britannia 1973-as belépése óta először fordult elő, hogy miniszterelnöke élt a vétójogával. Clegg állítólag dühöngött, amikor megkapta a hírt Brüsszelből, ám miután lecsillapodott, kifejtette, a lépést azért tartja különösen elhibázottnak, mert az EU-ban Nagy-Britannia elszigetelődéséhez, befolyásának gyengüléséhez vezethet, és még a Washingtonnal való kapcsolatokra is kedvezőtlen hatással lehet. Egyetértett ugyanakkor Cameronnal abban, hogy a kormányfő biztosítékokat kért a londoni pénzügyi központ, a City függetlenségének megmaradására, de ennek eléréséhez sem tartja jó eszköznek a vétót.

A köztudottan EU-párti, politikai pályafutását Brüsszelben kezdő Clegget az is óvatosságra inti, hogy reakciója nemcsak személyének, de pártjának is népszerűségvesztést okozott, miközben Cameront szinte hősként ünnepelték a konzervatívok. Akiknek egyik csoportja alig egy hónapja referendum kiírását kezdeményezte Nagy-Britannia uniós tagságáról, ám kellő támogatottság hiányában a próbálkozás kudarcot vallott. Hétfői parlamenti beszédében Cameron kizárta, hogy otthagynák az EU-t, és az uniós tagságot brit nemzeti érdeknek minősítette. A miniszterelnököt visszaigazolta a londoni The Times napilap gyors közvélemény-kutatása is: a britek 57 százaléka jogosnak tartotta a vétót, és csak 14 százalékuk kifogásolta.