EB: még nem jött meg a magyar kormány levele

Egyelőre nem kapta meg az Európai Bizottság azt a válaszlevelet, amelyben a magyar kormány az uniós végrehajtó intézmény által egy hónappal ezelőtt indított kötelezettségszegési eljárásokra reagál - közölte a bizottság péntek déli sajtótájékoztatóján Pia Ahrenkilde Hansen, a bizottsági elnök szóvivője. Szijjártó Péter és Giró-Szász András szerint a kormány pénteken, határidőre elküldte válaszait.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
EB: még nem jött meg a magyar kormány levele

Egyelőre nem kapta meg az Európai Bizottság azt a válaszlevelet, amelyben a magyar kormány az uniós végrehajtó intézmény által egy hónappal ezelőtt indított kötelezettségszegési eljárásokra reagál - közölte a bizottság péntek déli sajtótájékoztatóján Pia Ahrenkilde Hansen, a bizottsági elnök szóvivője. Hozzátette azonban: remélhető, hogy a magyar válasz még a nap folyamán megérkezik. A válasz értékelése sürgős, elsőbbséget élvező feladat lesz Brüsszelben - tette hozzá.

Az uniós szerződések betartásán őrködő brüsszeli testület három kérdésben - a jegybanki függetlenség, az adatvédelmi hatóság függetlensége, valamint a bírói tevékenység felső korhatára ügyében indított eljárást Magyarország ellen január 17-én, egyhónapos határidőt adva a magyar kormánynak a szükséges lépések megtételére. Emellett tájékoztatást kért a budapesti kormánytól a bírói függetlenséggel kapcsolatos kérdésekben.

A kormány elküldte

"A kormány a mai napon, határidőre elküldte válaszait az Európai Bizottságnak a testület által januárban indított három kötelezettségszegési ügyben (a Magyar Nemzeti Bank és az Adatvédelmi Hatóság függetlensége, valamint a bírák szolgálati idejének meghatározása), és két további – szintén az Európai Bizottság által felvetett – kérdést illetően (az igazságszolgáltatási rendszer működése, a média helyzete)" - közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője és Giró-Szász András kormányszóvivő pénteken kora délután.

"A kormány az elmúlt hetekben folyamatosan konzultált az Európai Bizottsággal és annak főigazgatóságaival, Orbán Viktor miniszterelnök pedig személyesen egyeztetett José Manuel Barrosoval, a testület elnökével.  A válaszlevelek ezen konzultációk alapján készültek" - tették hozzá.

"Az ilyenkor szokásos eljárás rendjének megfelelően a következő lépésben az Európai Bizottság feladata, hogy a válaszokat értékelje. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, számíthatunk arra, hogy az Európai Bizottság a továbbiakban is objektív, pártatlan, a kettős mérce alkalmazását kizáró, jogi és szakmai alapokon nyugvó értékelést készít. A kormány elkötelezett az európai értékek mellett és továbbra is készen áll a konzultációra az Európai Unió valamennyi intézményével" - áll a közleményben.

Egy hónapuk volt

Korábbi magyar közlések szerint az adatvédelmi hatóság függetlenségének megerősítése nem jelent problémát Budapest számára. Orbán Viktor miniszterelnök azt is jelezte, hogy a jegybanki függetlenséggel összefüggésben szintén kész megváltoztatni a magyar fél egyes előírásokat. A jegybankelnök fizetésének, valamint a jegybankelnök által a magyar alaptörvényre leteendő eskünek az ügyében azonban az eddigi közlések szerint további egyeztetésekre lehet szükség. A bírói tevékenység felső korhatárát előíró rendelkezést illetően magyar kormányzati tényezők kompromisszumos javaslatok felvetését helyezték kilátásba a múlt héten.

Az EB január 17-én indított Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárást; Brüsszel egy hónapot adott a magyar kormánynak, hogy válaszoljon felvetéseikre és kezelje az aggályokat.

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.