szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bűncselekményekben gyanúsított, lejárt vízummal rendelkező és illegálisan munkát vállaló külföldiek kiszűrésére kezd száznapos ellenőrzési kampányt a pekingi rendőrség kedden – jelentették be a közbiztonsági hatóság illetékesei.

A legnagyobb gond a rendőrség számára az illegális módon történő beutazás, az engedélyezettnél tovább tartózkodás és a kötelező eljárásokat megkerülő munkavállalás - hangzott el az akcióról szóló sajtótájékoztatón. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a kínai idegenrendészeti szabályok szerint a külföldieknek kötelező maguknál tartani az útlevelüket és a rendőrségi regisztrációt igazoló szelvényt. 

A hatóságok elsősorban a külföldiek által előszeretettel látogatott szórakozóhelyeket, bevásárlóközpontokat és éttermeket fogják célba venni, továbbá az egyetemek, a nagykövetségek környékét, a vámellenőrző pontokat, valamint a szállodákat. A több mint 20 milliós Pekingben külön figyelmeztetéseket is el fognak helyezni, és a rendőröket arra biztatják, hogy találkozókat, beszélgetéseket kezdeményezzenek a fővárosban élő, dolgozó, tanuló külföldiekkel. 

Hírek szerint a keleti városrész Csaojang (Chaoyang) kerületének Vangcsing (Wangjing) negyedében már meg is kezdték a felhívások közzé tételét. Itt csaknem 40 ezer külföldi, többségében koreai él. Az egyetemek, főiskolák campusaiban ugyancsak megjelentek a hirdetmények. A rendőrség az esetleges lakossági bejelentésekhez külön telefonszámot tesz közzé. A tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek számát tekintve Kínában Sanghaj a listavezető, és Peking a második. A fővárosban 2011 végén 120 ezer külföldi volt hivatalosan, a turistákat és az üzleti úton lévőket leszámítva. 

A kínai hatóságok 2008 óta összesen 13 ezer külföldiek által elkövetett adminisztratív jogsértésben jártak el, az érintettek összesen több mint száz országból érkeztek. A munkavállalási engedély nélkül dolgozók többsége nyelvtanár, előadóművész, vagy háztartási alkalmazott. Az országba illegálisan belépők többsége pedig javarészt a szomszédos államokból jön. 

2011-re 600 ezerre emelkedett azoknak a külföldieknek a száma, akik legalább hat hónapig az országban tartózkodnak, míg 1980-ban alig 20 ezren voltak. A külföldi törvénysértőkkel szembeni hatékony fellépést nehezíti, hogy a rendőrök nagy része nem beszél idegen nyelvet és nincsenek olyan központok, ahol a hazatelepítési eljárásba bevontakat felügyelet alatt tarthatnák. 

A fokozott ellenőrzésről szóló hírek máris megosztották az online közösséget, s míg van, aki üdvözölte a lépést, mások úgy vélték, a jogkövető külföldiek körében a hatósági fellépés zaklatásnak tűnhet. A kampányt többen összefüggésbe hozzák egy nagy visszhangot kiváltott esettel, amely napokkal korábban országszerte felháborodást váltott ki, és amelynek a főszereplője egy külföldi volt. Az illetékesek cáfolták, hogy a két dolognak köze lenne egymáshoz. Egy brit férfi késő este ittas állapotban erőszakoskodott egy kínai  járókelő nővel a főváros Hszicseng (Xicheng) kerületében, s miután a nő segítségért kiabált, kínaiak támadtak rá. Végül a földre terítve várt a rendőrség megérkezéséig. A történtekről készült amatőr videofelvétel több portálon is felkerült az internetre, milliószámra nézték meg, s a mikroblogokon több tízezer felháborodott - az illetőt, illetve a külföldieket minősítő - bejegyzés született.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!