szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több ezer olasz diák vett részt a szicíliai Palermóban a húsz évvel ezelőtt maffiamerényletben meggyilkolt Giuseppe Falcone bíróról tartott megemlékezésen, melyen Giorgio Napolitano államfő példátlan büntetést ígért a Brindisiben minap megölt diáklány gyilkosainak.

Százhatvan iskola kétezerhatszáz diákja érkezett egész Olaszországból a szicíliai Palermo kikötőjébe hajókkal. A fedélzetet Giovanni Falcone, az 1992. május 23-án feleségével és testőreivel a Palermo közeli Capaci autósztrádáján felrobbantott szicíliai bíró óriás fényképe díszítette. Falcone gépkocsiját 500 kilogramm robbanóanyaggal repítették a levegőbe. A megbízó az 1993-ben elfogott corleonei keresztapa, Toto Riina volt, a gombot a szintén életfogytiglani büntetését töltő Giovanni Brusca nyomta meg.    

1992 júliusában, a palermói Via D'Amelio utcában, szintén gépkocsiba rejtett pokolgéppel robbantották fel Paolo Borsellino szicíliai ügyészt és testőreit. A palermói Ucciardone börtön bunkertermében tartott megemlékezésen többek között jelen voltak az idén május 19-én, a pugliai Brindisiben pokolgépes merényletben meghalt 16 éves diáklány, Melissa Bassi osztálytársai, Giorgio Napolitano államfő és Mario Monti miniszterelnök.    

A maffiagyilkosságok áldozataira meghatódva emlékező Napolitano úgy fogalmazott, Melissa gyilkosai is "megfizetnek" tettükért. Hangsúlyozta, hogy Olaszország 1992-ben sem adta át magát a félelemnek, a gazdasági és politikai válságra Itáliának most is összefogással, stabil kormányzással és reformokkal kell válaszolni. "A fiatalok tudással és kötelezettségvállalással újítsák meg a társadalmat. Ne hagyjátok magatokat eltántorítani, Olaszország hálás lesz nektek ezért!" - mondta Napolitano.      

Monti kijelentette, hogy a maffia nem csak Palermo, a camorra nem csak Nápoly, a 'ndrangheta nem csak Reggio Calabria problémája, "egész Itáliának egységben kell harcolni ellenük". A miniszterelnök hozzátette, hogy a maffiagyilkosságokat húsz év elteltével sem övezheti titok, "sem beletörődés, sem államérdek nem akadályozhatja meg az igazság felderítését".    

Az olasz köztársasági elnök Palermo után a szicíliai Cosa Nostra egykori fellegvárába, Corleonéba és Portella delle Ginestrébe látogat, ahol 1947-ben az olasz köztársaság első maffiagyilkossága történt.         

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!