szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Áder Jánossal, a magyarországi helyzettel, a médiatörvénnyel, Orbán Viktorral és a kétéves Orbán-kormánnyal foglalkoznak a német lapok, a cseheket pedig Robert Fico és Orbán kapcsolata foglalkoztatja. Szemle.

A Der Standard pénteki írása
Der Standard

Áder János pénteki bécsi látogatása a "vitatott, jobboldali-nemzeti" Orbán-kormány mandátumának félidejére esik - írta pénteken a liberális Der Standard, kiemelve azt is, hogy az új államfő első útja Ausztriába vezet. Választási diadala után Orbán hozzákezdett az állam teljes átalakításához - fogalmazott a lap budapesti tudósítója.

Mára készen vannak az új államszerkezet alapjai. "Az új alkotmány Istenre, a hazára és a kereszténységre hivatkozik, jóllehet egyúttal az európai alapjogi katalógust is átveszi" a lap szerint. Az új médiatörvény pedig "megpróbálja korlátozni a sajtószabadságot", de az EU és az Alkotmánybíróság bírálatába ütközött, a parlament éppen a múlt héten módosította a törvényt. "Az államapparátusban átfogó tisztogatások zajlottak le" - írta, felidézve az uniós kötelezettségszegési eljárást és azt, hogy bírálatok hatására a parlament módosította a jegybanktörvényt.

Hivatalba lépésekor Áder "szokatlanul békítő hangot" ütött meg - írta a tudósító. Felidézte, hogy az államfő kijelentette, nem ír alá "hibás törvényeket". A lap szerint ezzel "a parlamenten áthajszolt törvények özönénél történt defektekre" utalt. "Korábbi személyes nézetkülönbségek ellenére Áder szilárdan az 'Orbán-projekt' mögött áll" - fogalmazott a lap. Felidézte, hogy a politikus vezető szerepet töltött be az igazságügyi reform és a választójogi törvény kidolgozásában. Utóbbiról szakértők úgy vélik, az "a következő választásokon jelentős előnyöket biztosít (Áder) pártjának" - írta a Der Standard.

Gulyás Gergely a Die Pressében

A Fidesz frakcióvezető-helyettese az alaptörvényről a Die Pressében közölt terjedelmes írásában szükségesnek látja a bírálatokkal szemben új nézőpontokat bemutatni, mert "a közelmúltban téves állítások félreértésekhez vezettek". Az 1945-ből származó alkotmány 1989-ben alapvető módosításon ment keresztül, de a nép részvétele és a nép általi legitimáció nélkül - írta Gulyás Gergely. Szerinte a működőképes államszervezet ellenére a régi alkotmány nem volt alkalmas arra, hogy minden tekintetben betöltse az alaptörvény szerepét. Hiányoztak például a felelőtlen költségvetési politika korlátai, ezt több más európai alkotmányban is rögzítették - tette hozzá.

Az új alkotmány megőrzi a hatalommegosztás alapelvét, és csak kis mértékben változtat a hatalommegosztás elmúlt húsz évben intézményesített rendszerén - állt a cikkben. "Más állításokkal ellentétben az alkotmánybíróság hatásköre jelentősen bővült" - írta Gulyás, felidézve az alkotmányos panasz bevezetését és az alkotmányos normakontroll kiterjesztését.

Az alkotmány megfelel az európai alkotmányjogi hagyományoknak, a jogállamiság követelményeinek, az EU-csatlakozáskor vállalt kötelezettségeknek, és lehetőséget ad a rendszerváltás értékeivel való mélyebb azonosulásra. "A magyar állampolgárok a választáson egyértelmű döntést hoztak, és azóta is támogatják a szabadon választott kormányt. Természetesen mindenkinek joga van más véleményen lenni a magyar belpolitikáról, de arra kérjük, ezt a véleményét tényekre alapozza" - állt a cikkben.

"Breier kiállt a vitatott magyar kormányfő mellett"

A Frankfurter Allgemeine Zetiung (FAZ) című konzervatív lap és a hr-online, a Hessen tartományi közszolgálati műsorszóró társaság (Hessischer Rundfunk) hírportálja beszámolt arról, hogy magyar állampolgárt, Breier Zsuzsát nevezték ki a Hessen tartományi kormány európai ügyekért felelős államtitkárának. A FAZ kifejtette: Breier kinevezése "heves bírálatokat" váltott ki az ellenzék soraiban, "mert Breier 'demokratának' tartja hazája vitatott miniszterelnökét, Orbán Viktort". Az ellenzéki szociáldemokraták szerint ez a vélemény "egy olyan emberről, aki fellép az igazságszolgáltatás és a magyar média ellen", kétségeket vet fel azzal kapcsolatban, hogy Breier alkalmas-e a tisztségre - írta a FAZ.

A hr online írása
hr online

A hr-online A jóindulat Orbánnal szemben megosztja a tartományi gyűlést című beszámolójában kiemelte: a hagyománnyal ellentétben Hessen tartomány új európai ügyekért felelős államtitkárát nem támogatja a tartományi gyűlés egésze, ennek pedig az az oka, hogy Breier kiállt a "vitatott magyar kormányfő mellett". A liberális FDP által delegált európai ügyekért felelős miniszter, Jörg-Uwe Hahn egy lapinterjúra hivatkozva védelmébe vette  az új államtitkárt. Az interjúban Breier elismerte, hogy történtek hibák Magyarországon - emelte ki a miniszter. "Hozzátette: 'vannak olyan politikai folyamatok Magyarországon, amelyeket meg kell fordítani'" - áll a hr-online beszámolójában.

"Magyar is lehet a macska, csak fogjon egeret"

"Magyar is lehet a macska, csak fogjon egeret" című jegyzetében Orbán Viktor és Robert Fico politikája közti hasonlóságokra és eltérésekre hívta fel a figyelmet a Lidové Noviny. A cseh konzervatív napilap szerint Fico a magyar példa nyomán vezette be a külföldi távközlési és az energetikai cégek rendkívüli megadóztatását. Miután tanult Orbán hibáiból, lehetséges, hogy Brüsszellel nem lesz problémája.

"Orbánban és Ficóban több a közös, mint amennyit talán szeretnének. Mindketten kétségbeesetten keresnek pénzt a költségvetés számára. Tekintettel a magyar pénzügyek helyzetére és a következő választás kilátásaira, Orbán sokkal kétségbeesettebben, mint Fico" - véli Lubos Palata, a szerző. Szerinte mindkét politikus "populista, aki nem szereti a külföldi befektetőket, s úgy tesz, mintha az egyszerű emberek pártfogója lenne". Nem idegenek azonban tőlük a "többé-kevésbé autoriter módszerek sem, amelyekhez a neonacionalista Orbán közelebb áll, mint a posztkommunista Fico".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!