szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Disney filmstúdió Madagaszkár című filmje révén ismertté vált makik (régebbi nevükön félmajmok), ezek a fán élő kis főemlősök a leginkább veszélyeztetett emlősök napjainkban a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) egyik új tanulmánya szerint.

"Madagaszkáron élnek messze a legnagyobb arányban veszélyeztetett fajok a főemlős-élőhelyeket magukban foglaló régiókat, illetve a világ bármely más országát tekintve" - mondta Christophe Schwitzer főemlőskutató, aki a hét végén beszélt a Madagaszkáron élő 103 makifajról Antananarivóban tartott egyhetes konferencia végén.

"Következésképp úgy véljük, hogy a makik a leginkább veszélyeztetett gerincesek" - mondta Schwitzer, a tanácskozás egyik szervezője. A kizárólag Madagaszkáron élő makifajok több mint 90 százaléka immár az IUCN vörös listáján a "súlyosan veszélyeztetett", a "veszélyeztetett" és a "sebezhető" faj kategóriájában szerepelnek. 

Természetes élőhelyük, a trópusi erdő folyamatos pusztulása és a vadhúsfogyasztás növekedése következtében jelentősen csökkent e kis emlősök száma, amióta az országot 2009 óta végeláthatatlan politikai válság dúlja fel.

Az IUCN szerint Marc Ravalomanana elnök megbuktatása után jelentősen meggyengültek a vadvédelmi intézkedések, mindenekelőtt az ország északi részén fekvő Masoala és Marojejy nemzeti parkokban.

"A politikai bizonytalanság csak tovább súlyosbította a szegénységet és gyorsította az illegális fakivágást. Az állatok vadászata is gyorsabban nőtt, mint várták" - közölte az IUCN. A madagaszkári makik a Föld főemlőseinek mintegy 20 százalékát teszik ki. Közöttük van a világ legkisebb főemlőse, a mindössze 30 grammos súlyú Berthe-egérmaki, valamint a türkizszemű maki, ez utóbbi szemszíne egyedülálló a nem emberszabású főemlősöknél. Mindkét faj veszélyeztetett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!