Jobban fellépnének a korrupció ellen a kínai kommunisták

A korrupció elleni harc fontosságára és sürgősségére hívta fel a figyelmet, egyben a feladat melletti kitartásra szólított fel a Kínai Kommunista Párt fegyelmi ellenőrző bizottsága hétfőn.

  • MTI MTI
Jobban fellépnének a korrupció ellen a kínai kommunisták

Az illetékeseknek jobban meg kell érteniük, melyek a tisztakezű hivatalnokokkal és vezetéssel szembeni követelmények, és "határozottan ragaszkodniuk kell a korrupcióellenes munka kínai sajátosságú útjához" - mutatott rá a bizottság közleményében, amelyben egyaránt fontosnak nevezte a megelőzést, a büntetést és az embereket sértő gyakorlatok megszüntetését.

A pártvezetés elítéli a középszerűséget, a lustaságot és az extravagáns jelenségeket, fellép a felesleges külsőségek, a formalizmus és a túlzott bürokrácia ellen. A korrupt tisztviselőket meg kell büntetni, azokkal szemben, akik megsértik a pártfegyelmet és az állami törvényeket, szigorúan - zéró toleranciával - kell eljárni - hangoztatta a bizottság. "A párt nem lehet rejtekhely korrupt alakok számára" - figyelmeztettek, s egyben a hatalom működésének átláthatóvá tételére hívtak fel.

A Kínai Kommunista Párt (KKP) nemrég zárult kongresszusán a központi bizottság beszámolójában úgy fogalmazott, hogy ha nem jár sikerrel a korrupcióellenes harc, az végzetes lehet a párt számára, sőt az állam bukásához vezethet. Az új főtitkár, Hszi Csin-ping ugyancsak nyíltan figyelmeztetett az elharapózó korrupció veszélyeire. Az utóbbi öt évben, ez év júniusáig, a tisztakezű párt és kormány kampány jegyében több mint 660 ezer hivatalnokot vontak felelősségre korrupció miatt.

Az új pártvezetés eddigi megnyilvánulásai alapján komolyan gondolja az országot behálózó korrupció elleni az átfogó harcot, még ha a végrehajtásban minden bizonnyal nem számíthat mindenütt partnerre a helyi vezetők részéről.

A nyilvánosság, az internet azonban a jelek szerint jó terepnek bizonyul a leleplezésekhez, a bloggereknek köszönhetően már több eset főszereplői vesztették el állásukat, mert kiderültek és bizonyítást nyertek az általuk elkövetett visszaélések.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?