szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Összesen huszonkilenc kínai buszsofőrt utasítanak ki Szingapúrból, ötöt pedig bíróság elé állítanak "illegális sztrájk" szervezése miatt - jelentette a kínai média szombaton. Peking a kínai állampolgárok jogainak szavatolását kérte a városállamtól.

Az SMRT állami közlekedési vállalat 200 kínai dolgozója maradt távol a munkahelyétől az elmúlt hét elején úgy, hogy egyszerre vett ki "betegszabadságot". Így tiltakoztak más országbeli kollégáikhoz képest alacsonyabb fizetésük és lakhatási körülményeik miatt. Kedden már csak 88-an maradtak otthon, a harmadik napra pedig visszaállt a normális munkarend. Az ügyben a rendőrségi vizsgálat a hét végére hozott eredményt.

A kiutasításra ítélt 29 kínai férfi munkavállalási engedélyét visszavonták, és várhatóan a napokban kitoloncolják őket. Öt embert a sztrájkra való felbujtás miatt őrizetbe vettek, egyiküket külön azért is, mert az interneten szervezte a munkabeszüntetést. Ha bűnösnek találják őket, 2000 szingapúri dollárig (355 ezer forint) terjedő pénzbüntetést kaphatnak, vagy legfeljebb 12 hónap elzárásra ítélhetik őket.

Az illetékes munkaügyi tárca közölte, hogy a rendőrség befejezte a nyomozást. A fennmaradó 171 buszsofőrt, akik részt vettek az akcióban, figyelmeztetésben részesítik.

A szingapúri minisztérium szerint a buszvezetők akciójukkal "akadályozták a város alapvető szolgáltatását és megzavarták a harmóniát". Sérelmeik miatti panaszuknak törvényes és megfelelő módon kellett volna hangot adniuk - tették hozzá.

Az érintett állami közlekedési vállalatnál ismerték a kínai munkavállalók kifogásait, de állításuk szerint írásban azokat nem kapták meg. A cég körülbelül 2000 dolgozójából körülbelül 450 kínai.

A kínai buszsofőrök elsősorban azt kifogásolták, hogy míg ők 75 szingapúri dollár (13 ezer forint) béremelést kaptak, addig malajziai kollégáik 275 dollárnyit (49 ezer forint). A pótlékokat illetően ugyancsak hátrányos megkülönböztetésre hivatkoztak, és szerintük a munka átszervezése miatt fizetésük több mint negyedével csökken.

Kínában a kereskedelmi minisztérium és a külügyi szóvivő is szót emelt a kínaiak ügyében: méltányos és jogszerű eljárást kértek, az őrizetbe vételek miatt pedig"mélységes aggodalmuknak" adtak hangot.

A szingapúri törvények szerint az alapvető szolgáltatásokban dolgozóknak legalább 14 nappal a tervezett munkabeszüntetés előtt közölniük kell szándékukat a sztrájkra. A bejelentést legalább hét dolgozónak, vagy szakszervezeti képviselőnek alá kell írnia. Az elmúlt csaknem 25 évben nem volt sztrájk Szingapúrban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!