Tüntetőkkel csaptak össze az egyiptomi elnök hívei – 7 halott

Hétfő hajnali értesülések szerint legalább heten haltak meg a Mohamed Murszi elnök elleni tüntetéseken Egyiptomban. Kairóban és vidéken milliók vonultak az utcákra vasárnap, hogy az egy évvel ezelőtt beiktatott Murszi lemondását követeljék.

  • MTI MTI
Tüntetőkkel csaptak össze az egyiptomi elnök hívei – 7 halott

Biztonsági, valamint orvosi forrásokból származó értesülések szerint több mint hatszázan megsebesültek, amikor összecsaptak a tüntetők és az elnök hívei. A hét halott közül öt az egyiptomi fővárosban halt meg.

Kairóban ismét a Tahrír téren gyűlt össze a legnagyobb tömeg. Ellenzéki politikusok arra kérték az embereket, hogy maradjanak az utcákon, amíg Murszi le nem mond. Az elnököt támogató Muzulmán Testvériség nevű szervezet fővárosi központjára gyújtóbombákat dobtak.

Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség korábban azt jelentette, hogy országszerte körülbelül 17 millióan vettek részt a tiltakozó megmozdulásokban. Egyedül Kairóban több mint 4 millióan tüntettek. Más források ugyanakkor ezeket az adatokat túlzottnak nevezték.

A legnagyobb ellenzéki szervezet, a Nemzeti Megmentés Frontja Kairóban kiadott nyilatkozatában leszögezte, hogy a tiltakozók mindaddig az utcákon maradnak, amíg össze nem omlik a Muzulmán Testvériség rendszere.

Az ellenzék azzal vádolja az elnököt és a mögötte álló iszlamista Muzulmán Testvériség mozgalmat, hogy elárulta a Mubarak-rendszert megdöntő 2011-es forradalom eszményeit. Az ellenzéki pártok szerint Murszi éppen olyan tekintélyelvű állam kiépítésére törekszik, mint amilyen Hoszni Mubarak idejében volt, és csak a Muzulmán Testvériség érdekeit képviseli.

Murszi elnök megerősítette, hogy kész tárgyalni a tüntetők képviselőivel. Ihab Fahmi, az elnöki hivatal képviselője Kairóban bejelentette, hogy az államfő az alkotmány és a törvényesség keretein belül kész bármiféle olyan kezdeményezés megtárgyalására, amely elősegíti a súlyos belpolitikai válság rendezését. A szóvivő szerint az elnök már többször is felszólította az összes politikai pártot és ellenzéki erőt, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz. Úgy fogalmazott, hogy a párbeszédnek nincs alternatívája. "Mi nyitottak vagyunk minden olyan kezdeményezés iránt, amely nem sérti a törvényeket" – fejtette ki.