szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az osztrák államfő kijelentette, hogy nem ellenőrizték és nem is kutatták át az Evo Morales bolíviai elnököt szállító különgépet, amely szerda hajnalban kényszerült leszállni Bécsben, útban Moszkvából hazafelé.

A Kurier című osztrák lapnak adott, a vasárnapi számban megjelent nyilatkozatban Heinz Fischer elmondta, hogy Morales döntött a bécsi leszállás mellett, amikor kiderült, több európai ország nem engedélyezte az áthaladást légterén a bolíviai különgépnek. 

Az érintett országok azért tagadták meg az átrepülési engedélyt, mert azt gondolták, hogy a repülőgépen van Edward Snowden kémkedéssel vádolt amerikai informatikus. Félnapos bécsi kényszerpihenőjén a bolíviai elnök azt állította: Washington gyakorolt nyomást az európai országokra, hogy tagadják meg az őt szállító repülőgéptől az áthaladási engedélyt. Az ügy hatalmas diplomáciai vihart kavart. 

Az osztrák hatóságok előbb azt állították, hogy hivatalos engedélyt kaptak a repülőgép átkutatására, azt meg is tették, de nem találták Snowdent a fedélzeten. A bolíviai külügyminiszter később azt mondta, hogy az elnöki különgépet nem kutatták át az osztrákok. 

Az osztrák elnök, aki elismerte, hogy ehhez hasonló helyzetről még soha nem is hallott, a Kuriernak elmondta, hogy a bolíviai gép pilótája technikai problémákra hivatkozva kért kényszerleszálláshoz engedélyt a bécsi repülőtértől. A repülőtér egyik alkalmazottja felment a repülőre, hogy tájékozódjon a probléma mibenlétéről, de azt a választ kapta, már megtalálták és kijavították a hibát. Eközben annyit látott, hogy a repülő üres.

"Nem nézett be az ülések alá. Nem volt hivatalos ellenőrzés, de nem látott senkit a fedélzeten" - fogalmazott az osztrák elnök, hozzátéve, hogy a nemzetközi jog alapján nem is kutathatták (volna) át a bolíviai különgépet.

Morales szombaton közölte, hogy Bolívia kész menedéket adni Snowdennek, ha a titkos amerikai adatgyűjtés kiszivárogtatása miatt hazájában kémkedéssel és hazaárulással vádolt informatikus ezt kérné. Hozzátette, így kíván tiltakozni az ellen, hogy több európai ország nem engedte át légterén az őt szállító különgépet. Korábban a nicaraguai elnök is kilátásba helyezte, hogy országa adott esetben kész Snowden befogadására, és hasonlóan foglalt állást a venezuelai államfő is.

Snowden immáron két hete a moszkvai seremetyjevói repülőtér tranzitrészlegében tartózkodik, várva, hogy tovább tud-e utazni onnan valahova.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!