szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Malala Juszufzai nem tett semmit azért, hogy kiérdemelje az Európai Unió emberi jogi kitüntetését – közölte csütörtökön a tálibok pakisztáni mozgalmának szóvivője, majd megesküdött, hogy ismét megpróbálják megölni.

"Nem tett semmit, az iszlám ellenségei azért tüntették ki, mert elárulta az iszlámot" – közölte telefonon Sahidulla Sahid, a Tehrík-e-Talibán Pakisztán (TTP) szóvivője az AFP hírügynökséggel, Juszufzai Szaharov-díjára reagálva. "Azért kapja sorban a díjakat, mert az iszlám ellen dolgozik, az iszlám elleni küzdelme a fő oka a kitüntetésének" – mondta Sahid, hozzátéve, hogy "újra megpróbálják megölni Malalát, akár az Egyesült Államokban vagy Nagy-Britanniában is". 

A kislány "I am Malala" címmel írt önéletrajzi könyvet, amely Pakisztánban is megjelent. A tálibok szóvivője ennek kapcsán arra figyelmeztetett, hogy meg fogják támadni azokat a könyvesboltokat, ahol árulják a könyvet. "Malala az iszlám és a Talibán ellensége, könyvét is az iszlám és a Talibán ellen írta" – mondta. A telefonos interjú előtt nem sokkal ítélték oda az Európai Parlament (EP) Szaharov-díját a most 16 éves pakisztáni lánynak. 

Juszufzai 11 éves korában vált ismertté, amikor álnéven blogot indított a BBC urdu nyelvű szolgálatának internetes oldalán arról, hogy milyen kislányként a tálibok által ellenőrzött, pakisztáni Szvát-völgyben élni, ahol a szélsőséges iszlámisták a lányoknak, nőknek tiltják, hogy iskolába járjanak. Tavaly október 9-én, tehát csaknem napra pontosan egy évvel ezelőtt tálib fegyveresek megpróbálták megölni, miközben hazafelé tartott az iskolai busszal. Több lövés is eltalálta, fején életveszélyes sérülést szenvedett. Pakisztánban műtötték meg, de utána rögtön Nagy-Britanniába szállították utókezelésre. Ott szerencsésen felgyógyult, jelenleg Birminghamben él és tanul. Újrakezdte a harcot a lányok oktatásáért, és létrehozta a nevét viselő Malala Alapot. 

Egy nappal a Nobel-békedíj idei nyertesének kihirdetése előtt számos szakértő Malalát tartja a legesélyesebbnek, aki az utóbbi években a lányok oktatásáért folyó harc globális jelképévé vált. A hét folyamán egy BBC-interjúban a kislány arról beszélt, hogy az életveszélyes fenyegetések ellenére szeretne visszaköltözni Pakisztánba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!