szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az észak-európai országok magyar nagykövetei egyeztettek Koppenhágában arról, hogy miként lehetne javítani Magyarországnak a térséghez fűződő kapcsolatait - közölte Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára pénteken.

A kétnapos egyeztetésen a balti és az észak-európai országokban akkreditált nagykövetek munkájuk összehangolásának lehetőségeiről, a lehetséges együttműködési területekről konzultáltak - mondta a helyettes államtitkár a tanácskozás után.

Prőhle Gergely e területek között említette a biztonság- és az energiapolitikát, a felsőoktatást, a kereskedelem bővítését és a befektetők ösztönzését. Az utóbbival kapcsolatban azt mondta, nagy hangsúlyt kell helyezni azoknak az előnyöknek a megjelenítésére, amelyeket Magyarország befektetési célpontként nyújthat.

Fontos célnak nevezte "az örvendetesen növekvő" turizmus fejlesztését is, az ezzel kapcsolatos javaslataikat megosztják a Magyar Turizmus Zrt.-vel is. Emellett az élelmiszeripari termékek, köztük a bor exportjának növekedési lehetőségeiről is beszéltek a diplomaták.

A nagykövetek első ízben találkoztak ebben a keretben, és ennek az új kezdeményezésnek az adja a jelentőségét, hogy igen fontos régióról van szó, Európa legfejlettebb területéről, amelyet a jómódú társadalmak és az igényes piacok jellemzik. Éppen ezért az egyfajta védjegy más területek felé, "ha itt Magyarország jelen tud lenni" - mondta.

Prőhle Gergely szerint lényeges azt az üzenetet közvetíteni az észak-európai államoknak, ahonnan az utóbbi időben "érte Magyarországot némi kritika", hogy Budapestnek fontosak a politikai és gazdasági kapcsolatok ápolása ezzel a térséggel, mindent elkövet azért, hogy jobban megismerjék Magyarország álláspontját, és azért, hogy "semmilyen hangulati körülmény ne zavarja a kétoldalú viszonyt". 

A tanácskozás következtetéseit ismertetik a magyarországi döntéshozókkal, így az esemény remélhetőleg kedvező fordulatot hoz az ország és az észak-európai régió kapcsolataiban - mondta.

A helyettes államtitkár arra is kitért, hogy látogatása alkalmával találkozott a dán parlament, a Folketing európai integrációs bizottságának elnökével, akivel elsősorban a nemzeti kisebbségek helyzetéről és az ezzel kapcsolatos együttműködési lehetőségekről egyeztetett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!