"Vérlázító, ahogyan Oroszország kihasználta Ukrajna helyzetét" - erősen indít az új német miniszter

Oroszországot és az Európai Uniót (EU) hibáztatta az ukrajnai válságért első nyilatkozatában az új német külügyminiszter.

  • MTI MTI

Frank-Walter Steinmeier kedden Berlinben a tárca átadás-átvételekor elmondott beszédében hangsúlyozta: "vérlázító, ahogyan Oroszország kihasználta Ukrajna szorult gazdasági helyzetét" az EU-val tervezett társulási és szabadkereskedelmi szerződés aláírásának megakadályozására, és felháborító az is, ahogyan az ukrán biztonsági erők felléptek a békés tüntetők ellen a kijevi Majdanon, a Függetlenség terén.

Ugyanakkor "mi európaiak is dorgálást érdemlünk" - hangsúlyozta a német külügyminiszter. "Fel kell tennünk magunknak a kérdést, vajon pontosan felmértük-e, mennyire meghasonlott, gyenge ország Ukrajna, és láttuk-e, hogy túlterheli az Európa és Oroszország közötti választás kényszere" - tette hozzá.

Ezekre a kérdésekre még nincs válasz, de az már biztos, hogy az EU "pénzügyi és gazdasági támogatási ajánlata messze elmaradt attól, ami szükséges lenne ahhoz, hogy Ukrajna elkerülje az államcsődöt és tartósan kapcsolódhasson Európához gazdaságilag" - mondta a nagykoalíciós német kormány szociáldemokrata külügyminisztere.

Hozzátette: csütörtökön Varsóba utazik, és a lengyel kormány képviselőivel arról tárgyal, hogy mit lehet tenni közösen a "kijevi politikai blokád feloldásáért".

Frank-Walter Steinmeier első hivatalos útja Párizsba vezet, Angela Merkel kancellárral utazik szerdán a francia fővárosba, ahol megbeszélést folytatnak Francois Hollande államfővel.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?