szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem kötnék többé alsó korhatárhoz az iraki lányok házasodását, ezzel legalizálva a házasságot és a vele járó szexet is a gyermekeknél.

Benyújtotta a házassági korhatárra vonatkozó törvénytervezetet az iraki igazságügyi minisztérium, amely óriási felháborodást váltott ki az emberi jogi aktivisták körében, mert szerintük minimumra korlátozná a nők és lány gyermekek beleszólását saját életükbe és szexualitásukba.

A megalkotója, Jaafar al-Sadiq után Jaafari törvényként elhíresült tervezet megszűntetné az ázsiai országban jelenleg érvényben lévő korlátozást, ami azt mondja ki, hogy csak 18 évesen köthet valaki szabad akaratából házasságot, míg 15 éves kor felett szülői beleegyezés szükséges hozzá - számol be a hírügynökségi értesüléseire hivatkozva a Huffington Post.

Az új javaslat szerint nem lenne megszabott minimum életkor a házasulandó lányok esetében, a törvény megszövegezésében csupán az szerepelne, hogy a lányok kilenc éves koruktól milyen jogokkal élhetnének válásuk esetén. Irakban egyébként a lányok kilenc éves korára teszik a pubertáskor elérését is.

A törvény ezen kívül kimondaná, hogy kizárólag az apák döntésén múlna a jövőben a gyermeklányok házasságának engedélyezése, a házasságban élő nők és gyermeklányok pedig sohasem utasíthatnák vissza férjük szexuális közeledését.

Az anyáknak semmilyen beleszólása nem lenne a házasságkötés tényébe, ők maguk az új törvény beiktatása esetén a házat sem hagyhatnák el férjük engedélye nélkül. A férfiak számára családjuk életébe történő nagyobb befolyáson túl a tervezet megkönnyítené a többnejűséget is.

Ellenzői szerint a tervezet ratifikálása óriási visszalépés lenne az emberi jogok gyakorlásában, „ bűntett lenne az emberiség és a gyermekek ellen, legalizálná a női nem fizikai és mentális szenvedését.”

Irakban 1997 óta folyamatosan emelkedik a tiltott, szülők engedélye nélkül gyermekkorban megkötött házasságok száma, míg arányuk az 1990-as évek végén 15 százalékot, addig 2001-ben 21 százalékot tett ki. 2011-ben a házasságok negyede köttetett beleegyezés nélkül, főleg a vidéki területeken.

A tervezett törvényre a megalkotói szerint éppen azért lenne szükség, hogy leszámoljanak a tiltott házasságkötésekkel. A tervezetet az április 30-án tartandó választások előtt feltehetően nem fogják ratifikálni, azonban a harmadik ciklusára készülő kormánypárt nem titkolt prioritása számos civil és emberi jogi szervezet által a megerőszakolás legalizálásának nevezett törvény beiktatása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!