szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tokió a diplomáciai kapcsolatok helyreállítását Phenjannal elsősorban ahhoz köti, hogy Észak-Korea engedje haza az általa elrabolt japán állampolgárokat. Tokió szerint Phenjan a hidegháború idején 17 japánt ejtett foglyul, akiket arra kényszerített, hogy segítsék észak-koreai kémek kiképzését a japán nyelv és kultúra oktatásával.

Megállapodott csütörtökön Japán és Észak-Korea, hogy több mint egy év szünet után újra kormányzati szinten folytatja egymással a párbeszédet - közölte a francia hírügynökséggel egy japán tisztségviselő.

A névtelenül nyilatkozó forrás szerint a két állam diplomatái a kínai Senjang városában egy informális találkozó keretében döntöttek a párbeszéd mielőbbi folytatása mellett. A japán és észak-koreai képviselők azért látogattak a kínai településre, hogy ott részt vegyenek a két ország vöröskeresztje által szervezett találkozón.

A következő lépés várhatóan a tokiói és phenjani külügyi tárca tisztségviselői közötti találkozó lesz, az első hivatalos tárgyalás azóta, hogy Abe Sindzó japán kormányfő 2012 decemberében hivatalba lépett.

A két ország közeledése a phenjani rezsim által - az 1970-es és 1980-as években - elrabolt japán állampolgárok ügyében nemrég történt apró előrelépésnek köszönhető. Múlt héten ugyanis egy 1977-ben Észak-Koreában foglyul ejtett és azóta állítólag már öngyilkosságba menekült japán nő szülei először találkozhattak a kommunista országban született unokájukkal.

Tokió a diplomáciai kapcsolatok helyreállítását Phenjannal elsősorban ahhoz köti, hogy Észak-Korea engedje haza az általa elrabolt japán állampolgárokat. Tokió szerint Phenjan a hidegháború idején 17 japánt ejtett foglyul, akiket arra kényszerített, hogy segítsék észak-koreai kémek kiképzését a japán nyelv és kultúra oktatásával. Közülük öten 2002-ben visszatérhettek Japánba. Phenjan szerint a többiek már meghaltak, Tokió azonban úgy véli, néhányan még élnek közülük. 

Tokió azután függesztette fel Phenjannal a kormányzati szintű találkozókat, hogy utóbbi 2012 decemberében felbocsátott egy műholdat. Az akció a nemzetközi közösség szerint valójában egy ballisztikusrakéta-teszt volt. Észak-Korea 2013 áprilisában "atomháborúval" fenyegette meg Japánt arra az esetre, ha az bármilyen módon beavatkozna egy esetleg kirobbanó konfliktusba a Koreai-félszigeten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!