szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Végrehajtották a halálos ítéletet az Indonéziában elítélt nyolc drogcsempészen. Köztük van a két ausztrál férfi is, akikért Tony Abbott ausztrál kormányfő is próbált közbenjárni. Az indonéz főügyész pár órával korábban jelentette, hogy helyi idő szerint kedden éjfél után sortűzzel végzik ki a foglyokat. A helyi média szerint egy Fülöp-szigeteki nő is halálsoron van, de ő még él.

Az AFP hírügynökség a helyi Metro TV-re és a Jakarta Post című lapra hivatkozva közölte a kivégzésről szóló hírt magyar idő szerint este 8 óra körül.

Úgy tudni, a két ausztrál mellett egy brazilt, egy indonézt és négy afrikait lőttek agyon a Nusakambangan sziget szigorúan őrzött börtönében.

A Jakarta Post szerint a halálra ítéltek választhattak, hogy állva, térdepelve vagy ülve lőjék őket agyon. A kivégzőosztag húsz főből állt, de mindössze hármójuk fegyverében volt éles lőszer.

Az indonéz főügyész korábban azt mondta, hogy a halálsoron lévő csempészek helyi idő szerint este nyolc óráig fogadhatnak látogatót. A kivégzőosztagot már korábban felállították, mentőkocsik mentek a börtönhöz és koporsókat szállítottak a szigetre. Előre elkészítették az elítélték fejfáját is, rajta a nevükkel, a születésük és haláluk dátumával.

A főügyészi hivatal később hivatalosan megerősítette, hogy a kétgyermekes Mary Jane Fiesta Veloso a Fülöp-szigetek kérésére haladékot kapott, miután az őt beszervező személy feladta magát egy manilai rendőrőrsön. Mary Jane ügyvédje elmondta, hogy a hatóságoknak az üggyel kapcsolatban szüksége van védence vallomására. A nő a vádak szerint 2,6 kilogramm heroint próbált becsempészni Indonéziába.

Néhány napja még úgy volt, hogy egy francia állampolgárt is kivégeznek, ő azonban mentesült az ítélet mostani végrehajtása alól, mert meg kell várni, hogy a bíróság döntsön a nemrég beadott kérelméről.

Az elmúlt napokban egyre nagyobb diplomáciai nyomás nehezedett az indonéz kormányra az ügyben. Többek között Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Francois Hollande francia elnök, valamint Tony Abbott ausztrál kormányfő is arra kérte Jakartát, hogy rendeljen el moratóriumot a kivégzésekre, a jelek szerint hiába.

A drogcsempészek haláluk előtt találkozhattak hozzátartozóikkal, a zokogó családtagokról készített sokkoló fotókat világszerte közzétették.

Indonéziában rendkívül szigorúan büntetik a drogcsempészést. Az országban több mint 130 ember van a halálsoron, többnyire kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt, harmaduk külföldi állampolgár.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!