Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Sziszifuszi erővel

Athénnak ugyanúgy érdeke, mint a hitelezőinek, hogy közös nevezőre jussanak az öt éve tartó válság kezelésében, amelyre még kiegyezésük esetén sincs megnyugtató megoldás.

Sziszifuszi erővel

Régen lehetett brüsszeli politikusok részéről Athénnal kapcsolatban annyi pozitív jelzőt hallani, mint hétfőn, miután a radikális baloldali párt, a Sziriza vezette kormány végre eljuttatta az Európai Bizottsághoz (EB) a várva várt legújabb reformjavaslatait. Donald Tusk, az Európai Tanács lengyel elnöke reménykeltő fejleményként értékelte a görögök előterjesztését, ami lehetőséget ad az uniós vezetőknek, hogy megmutassák: elkerülhető a legrosszabb forgatókönyv, az ellenőrizhetetlen, káoszba forduló grexit, azaz Görögország távozása az eurózónából. Tusk még hozzátette: most a szakértőkön a sor, hogy részletekbe menően átvizsgálják a javaslatokat. Jeroen Dijsselbloem, az eurózóna 19 pénzügyminiszterét tömörítő eurócsoport holland vezetője is tárgyalási alapnak tekintette a dokumentumot, amelynek sorsáról a testület hétfői találkozóján idő hiányára hivatkozva nem döntöttek. Hasonló értelemben nyilatkozott Angela Merkel német kancellár is, a legszikárabb értékelést viszont Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója tette, aki csak némi előrelépésről beszélt.

Az idő mindenesetre sürget: Athénnak június 30-án egy összegben közel 1,6 milliárd eurós hiteltörlesztést kell teljesítenie az IMF-nek, és aznap lejár az IMF, az EB és az Európai Központi Bank (EKB) trojkája által felügyelt, februárban egyszer már meghosszabbított hitelprogram. Márpedig ahhoz, hogy a nemzetközi pénzpiacokról öt éve kiszorult Athén a fizetési kötelezettségének eleget tegyen, szüksége van arra a 7,2 milliárd euróra, ami az országot 2010 óta életben tartó 240 milliárd eurós hitelcsomagból még hátravan.

A januárban hatalomra került, azóta a trojkával olykor igen hevesen alkudozó Sziriza-kormány által letett – az IMF és az EU elvárásainak brüsszeli források szerint 90 százalékban megfelelő – elképzelés kimozdíthatja a holtpontról a múlt héten a nyugdíjreform és az áfakulcsok módosítása kérdésében megakadt tárgyalásokat. Alexisz Ciprasz görög kormányfő, a Sziriza vezetője hangsúlyozta, hogy a számára vízválasztónak tekintett pontokban, a nyugdíjak, illetve az állami alkalmazottak bérének csökkentésében nem engedett, de jelentősen elmozdult a kompromisszum irányába. 11 oldalas tervezetében Athén két évre a GDP 4,4 százalékára rúgó, összesen 8 milliárd eurónyi megtakarítást vállalt. Ehhez emelnék az áfakulcsokat, még az eddig tabunak tekintett áram esetében is két százalékponttal, 13 százalékra. A luxusadó, az egészségügyi és nyugdíjjárulék is magasabb lenne, és korlátoznák a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét. A személyi jövedelemadó kulcsai nem változnának, de emelnék a gazdagabbakra kirótt szolidaritási járulékot. A vállalkozások is növekvő terhekkel számolhatnak: a társasági adó jövőre három százalékponttal, 29 százalékra emelkedne, a félmillió euró fölötti nyereségre pedig további 12 százalék rakodna.

Azért nem mindenkit győztek meg Athén legújabb javaslatai. Az eurócsoport hétfői találkozóján Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter több kollégájával egyetértésben a devizakorlátozás bevezetését vetette fel a további betétkivonás megakadályozására. Az euróövezetből való kilépéstől rettegő lakosság a múlt héten szinte megrohamozta a bankokat, és az öt éve tartó válság óta nem látott mértékben vette ki megtakarításait. Egyedül a múlt pénteken másfél milliárd eurót vittek haza számláikról a betétesek. A bankrendszer fizetésképtelenségével és államcsőddel fenyegető helyzetben az EKB kormányzótanácsa jóváhagyta, hogy a görög bankok likviditási hitelkeretét közel 5 milliárd euróval, 88 milliárd euróra emeljék.

Shäuble épp azt nehezményezi, hogy az EKB az európai adófizetők pénzét kénytelen kockáztatni a Ciprasz-kormány felelőtlenségéből fakadó bizalomvesztés miatt. Athént az EKB kormányzótanácsa a likviditási hitel leállításával egy csapásra kitehetné az euróövezetből, ehhez a jegybankelnökök kétharmadának az egyetértése szükséges. A szavazást viszont Mario Draghi, az EKB elnöke mindenképpen el akarja kerülni, mondván, arra csak politikai okokból kerülne sor, és ez idegen az eurózóna jegybankjától. A devizakorlátozásra ugyanakkor az euróövezeten belül is van példa: Ciprus 2013-as, államcsőddel fenyegető helyzetében vezették be az intézkedést, amire csak az után kerülhetett sor, hogy ezt a szigetország kormánya kérte.

A lakosság, de maga Ciprasz is ragaszkodik az euróhoz, és megoszlanak a vélemények, hogy a görög válság kezelésére gyógyír lehetne-e a visszatérés az egykori nemzeti valutához, a drachmához. Felbecsülhetetlen társadalmi feszültségekhez vezetne önmagában az, hogy a pénzcsere a becslések alapján legalább 50 százalékos leértékelődést hozna magával, nyomában nem akármilyen inflációval és recesszióval, vállalatok tömeges csődbe menetelével, és még a jelenlegi rekordot is túlszárnyaló munkanélküliséggel. A görög gazdaság rendkívül importigényes, a dráguló behozatalt aligha ellensúlyozná versenyképesebbé váló export, ami jelenleg sem meghatározó. Ráadásul azzal is számolni kellene, hogy a már most is a GDP 180 százalékára rúgó államadósság nehezen megjósolható mértékben növekedne. A nagy áldozatok árán javuló versenyképességnek elenyésző lenne a hozadéka, amit jól mutat, hogy az utóbbi öt év megszorításai nyomán, a mintegy 16 százalékkal csökkenő bérek formájában megvalósult belső leértékelődés sem lendített a gazdaság teljesítményén.

A megegyezést az is segíti, hogy a görögök eurózónából való távozásával az EU és az IMF is sokat veszíthetne, hiszen e két intézmény immáron Athén legfőbb hitelezője. Nem véletlen, hogy a görög kormány a trojkával folyó tárgyalásokon az államadósság átütemezésének kérdését is elő akarná venni. Ettől azonban a hitelezők elzárkóznak, mondván, Athén először bizonyítson, és tegyen eleget reformvállalásainak. Bár Görögország tetemes államadósságot görget maga előtt, kamatfizetési kötelezettsége a GDP-nek mindössze 3 százaléka, az eurózóna válságalapjából folyósított hitel nagy részének a törlesztését pedig majd csak 2022 után kell megkezdenie.

TÁLAS ANDREA