szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A venezuelai események megmutatják azt, hogy ténylegesen hogyan viszonyul a Nyugat a nemzetközi joghoz – közölte Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.

Zaharova a Facebook-oldalál tett bejegyzést a venezuelai válságról.

"A venezuelai események példáján jól látszik, hogy a haladó nyugati közösség ténylegesen hogyan viszonyul a nemzetközi joghoz, a szuverenitáshoz és a más országokba belső ügyeibe be nem avatkozáshoz, kézi vezérléssel cserélve le ott a hatalmat" – írta.

Juan Guaidó, az ellenzéki többségű parlament elnöke szerdán Venezuela ideiglenes elnökévé nyilvánította magát a hivatalban lévő államfő, Nicolás Maduro elleni tüntetésen. Maduro ezt államcsínynek minősítette.

Az Egyesült Államok elismerte Guaidót az ország ideiglenes elnökének, illetve a Lima-csoport 11 tagországa – Kanada, Argentína, Brazília, Guatemala, Honduras, Kolumbia, Costa Rica, Panama, Paraguay, Peru és Chile – is ugyanezt tette. A kanadai külügyminisztérium tette közzé a Lima-csoport állásfoglalását, amely szerint a támogatják a demokratikus átalakulás elindítását alkotmányos keretek között, s hogy rövid időn belül új választásokat tartsanak minden politikai erő részvételével, a nemzetközi jogi normákkal összhangban. Nem írta alá a dokumentumot Mexikó, amely a tagországokétól eltérő véleményt képvisel azóta, hogy tavaly nyáron elnökké választották a baloldali Andrés Manuel López Obradort. Mexikó közölte, hogy nem fog senkinek sem a pártjára állni, és azon az állásponton van, hogy Guaidó elismerésével a szervezet megsértette Venezuela szuverenitását.

A 14 amerikai és karibi országot tömörítő Lima-csoport 2017 augusztusában alakult azzal a céllal, hogy békés kiutat találjon a venezuelai válságból.

Caracas két térségbeli hű szövetségese, Bolívia és Kuba továbbra is Madurót tartja Venezuela törvényes elnökének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!