"Szabadság hadművelet": durva jelenetekkel indult Guaidó felkelése Venezuelában
Tartanak a zavargások Caracasban, Venezuela fővárosában, ahol a Juan Guaidó ellenzéki politikus vezette erők megpróbálják átvenni a hatalmat Nicolás Maduró államfőtől. Közben kiderült, a „Szabadság hadműveletet” későbbre tervezték, ám azért kellett megindítani az akciót, mert a magát ügyvezető államfőnek nyilvánító Guaidó megtudta, le akarják őt tartóztatni. A venezuelai-kolumbiai határon egyre többen próbálnak meg kijutni Venezuelából.
hvg.hu
Caracas több körzetében voltak összetűzések a Maduro távozását követelő ellenzékiek és a hadsereg között: tűzpárbaj tört ki a Guaidó híveinek kezén lévő légitámaszpont környékén, s egy helyen egy páncolozott szállító harci jármű is behajtott a tüntetők közé. Sokak szerint a Nemzeti Gárda fellépése nagyon hasonlított ahhoz, ahogy a kínai hatóságok 1989-ben bántak el a Tienanmen-téri tüntető diákokkal. A caracasi incidens úgy kezdődött, hogy az ellenzéki tüntetők kövekkel dobálták meg a rájuk könnygázgránátokkal támadó egyenruhásokat.
Az incidensek ellenére nagyon sokan vannak a caracasi utcákon, helyi források szerint a Maduróhoz hű demonstrálók vannak többségben. Több negyedben a hatóságok vízágyúkkal igyekeznek visszaszorítani a tüntetőket. A tüntetések többsége viszonylag békés, de az újságírók szerint gyorsan változhat a kép. A BBC szerint 37 ember sebesült meg, köztük egy katonai is, akit egy lövedék talált el.
Az egyik legismertebb caracasi újságíró, Luz Mely Reyes egy Twitter-üzenetben azt állította, Guaidó valamivel későbbre tervezte a „Szabadság hadművelet” megindítását. Állítólag az ellenzéki politikus mögött állt a hadsereg nagy része, ám kiderült, hogy a hatóságok őrizetbe akarják venni Guaidót, s ennek hatására a katonák nagy része kihátrált az ellenzék mögül.
One of Venezuela’s best journalists reporting that today’s action was planned for another day, and had strong military support - but they had to bring it forward because Guaido’s arrest was imminent, and then the military backed out https://t.co/65PLT8tbLZ
A hatóságok arról beszélnek, hogy a katonaság és a Nemzeti Gárda leveri a lázadó „puccsistákat”. De Guaidóék egyelőre nem adják fel.
"Példátlan lépést tettünk a diktatúra megdöntése érdekében. Minden korábbinál közelebb vagyunk céljaink eléréséhez. Ma szabadul fel országunk, s vége van annak a húsz évnek, amelyet egyetlen párt kormányzása jellemzett" – idézte a The Guardian című brit lap Guaidó egyik tanácsadóját, Reinaldo Díaz Ohepet. Szerinte Guaidó azt akarja elérni, hogy Maduro környezetében mindenki megértse, most van az utolsó alkalom arra, hogy kiálljanak a diktátor mögül. Hozzátette: ha Maduro nem akar félreállni nem lehet kizárni a vérontást.
MTI / AP / Fernando Llano
Iván Duque kolumbiai elnök felszólította a venezuelai katonaságot, hogy támogassa Guaidót, míg a spanyol kormány szóvivője azt kérte, hogy mindenképpen kerüljék el a vérontást a latin-amerikai országban. Washington – amely már korábban is elismerte Guaidót törvényes államfőnek – ismét kiállt Guaidó mellett. A Maduro-kormányzatot támogató Oroszország bejelentette: figyelemmel kíséri a "puccskísérlet" fejleményeit. Megszólalt Donald Trump amerikai elnök is, s szintén támogatásáról biztosította az ellenzéket.
I am monitoring the situation in Venezuela very closely. The United States stands with the People of Venezuela and their Freedom!
Az ellenzék azért nem fogadja el törvényes államfőnek Madurót, mert úgy véli, tisztességtelen választásokon erősítette meg hatalmát. Bár Venezuela a világ egyik legnagyobb olajtartalékával rendelkezik, az országban drámai válság alakult ki a gazdaságpolitika hibái miatt: elszabadult az infláció, és az üzletek többsége üresen áll. Az országból milliók menekültek el, a legtöbben Kolumbiában találtak ideiglenes menedéket. A zavargások miatt most is sokan indultak el a kolumbiai határ felé.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.