Úgy tűnik, Szlovákia is csatlakozik azon európai országokhoz, amelyekben jelentős befolyást szereztek a populista és szélsőjobboldali pártok: a legújabb közvélemény-kutatások szerint a szombati parlamenti választáson a legtöbb voksot 17-20 százalékot, a szociáldemokrata Irány – Szociáldemokrácia kapja, míg a második helyen a néha baloldali, néha jobboldali, viszont mindig populista Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) nevű formáció áll 12 százalék körüli támogatottsággal. Viszont könnyen feljöhet a második helyre a szélsőjobboldali Marian Kotleba nevével fémjelzett A Mi Szlovákiánk Néppárt (LSNS), amely jelenleg 10-11 százalékon áll.
A szlovákiai közvélemény-kutatások az utóbbi években inkább pontatlanok voltak, mint pontosak, így az elemzők szerint egyáltalán nem lenne váratlan, ha a rasszista és homofób Kotleba-párt másodiknak futna be. Az LSNS virtigli fasiszta párt, Kotlebáéknak nem ember az, aki nem fehér, nem keresztény és nem heteroszexuális. A társadalom szélére szorultakat, leginkább a romákat Kotleba „nemes egyszerűséggel” olyan parazitáknak nevezi, akik, ha nem dolgoznak, semmit sem fognak kapni ingyen, sem lakást, sem segélyt, sem pedig más juttatást. Az LSNS nemcsak a homoszexuálisok egymással kötött házasságának engedélyezését ellenzi, hanem az élettársi viszony bejegyzését is, és hangsúlyozza, nem engedné meg a „deviáns szexuális szokások reklámozását”.

Marian Kotleba
AFP / Vladimir Simicek
Az iskolákban Kotleba rendszeres drogteszteket sürget, a büntethetőség határát levinné 12 évre, és az általa megbízhatónak minősített emberekből olyan felfegyverzett milíciát hozna létre, amely szerinte képes lenne a társadalom tagjainak a megvédelmezésére. Kotleba ugyancsak enyhítene a fegyverviselés szabályain, és lehetővé tenné az otthonok és a magánvagyonok lőfegyverrel való védelmét is.
Az EU-ból azonban nem lépne ki Kotleba, ám nem engedné, hogy Brüsszel „diktáljon". A NATO-ról már más a véleménye, Kotleba azonnal kivezetné Szlovákiát az általa terroristának nevezett szövetségből és nem engedné, hogy szlovák katonák a jövőben is részt vegyenek "idegen országok megszállásában".
Magyarok nélkül
Míg az előrejelzések szerint 8-9 párt is bekerülhet a 150 fős törvényhozása az valószínűnek tűnik, hogy ezúttal magyar tömörülés nem jut be a házba. A Magyar Koalíció Pártja köré szervezett szövetség jelenleg 3-4 százalékon áll, s nem szerepel sokkal jobban a szlovák–magyar Híd-Most sem, amelynek négy százalékot mérnek a közvélemény-kutatók.
Míg a populisták és a szélsőjobboldaliak erősödnek, a liberális pártok támogatottsága visszaesett, úgy tűnik, hogy ezek a tömörülések – ha pontosnak bizonyulnak az előrejelzések – nem lesznek elég erősek ahhoz, hogy egymással koalíciót alkotva kormányra léphessenek. A jobboldali, populista pártok sem állnak sokkal jobban, miközben a szociáldemokraták kizárták, hogy koalícióra lépjenek Kotlebáékkal, az OLaNO élén álló Igor Matovicot pedig nagyon megosztó és összeférhetetlen személyiségként tartják számon, s ezért a többi párt nem nagyon keresi a szövetség lehetőségét vele. Már csak azért sem, mert Matovic egyszer már belépett egy kormánykoalícióba, s azt nem sokkal később belülről szét is verte.