Tetszett a cikk?

A Seremetyevo repülőtér útlevélkezelő pultjánál őrizetbe vették Alekszej Navalnijt az orosz hatóságok. Az ellenzéki fél évvel az után tért haza Berlinből, hogy tavaly augusztus 20-án a szibériai Tomszkban vélhetően az orosz titkosszolgálat emberei megmérgezték őt a novicsok nevű idegméreggel.

„Nagyon boldog vagyok, hogy megérkeztem, ez a legjobb napon az utóbbi öt hónapban. Ez a hazám, és nem félek. Tudom, hogy igazam van, az ellenem indított indított össze eljárás hazugság” – mondta néhány perccel őrizetbe vétele előtt Alekszej Navalnij.

MTI/AP/Mstyslav Chernov

Az őrizetbe vétel hivatalos indoka az lehet, hogy a legismertebb orosz ellenzéki politikus megsértette az ellene hozott felfüggesztett börtönbüntetés szabályait, azaz nem jelentkezett rendszeresen az orosz rendőrségen.

Nem is tudott volna jelentkezni, hiszen Berlinben ápolták az augusztusi mérgezés miatt. A hatóságoknak most 48 órán belül kell dönteniük, hogyan folytatják az eljárást Navalnij ellen. A politikust korábban állítólagos gazdasági bűncselekmények ítélték el. Közben egy másik eljárást is indítottak ellene, a mostani vádak szerint elsikkasztotta a korrupcióellenes alapítványának küldött adományokat.

A hatóságok nem engedték Navalnijhoz az ellenzéki ügyvédjét. Orosz források szerint a többi ellenzékihez – akiket a Vnukovo repülőtéren vettek őrizetbe – ugyancsak nem engedték oda jogi képviselőiket.

MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Navalnij gépének a Vnukovói repülőtéren kellett volna leszállnia, ám az utolsó pillanatban a hatóságok úgy döntöttek, a Pobjeda légitársaság repülőjét átirányítják a Seremetyevói reptérre. A döntés oka, hogy Vnukovón nagy tömeg gyűlt össze, hogy fogadja az ellenzéki politikust. A rendőrök lezárták a Vnukovóról kivezető utakat, és megakadályozták, hogy Navalnij hívei átmenjenek Seremetyevóra. „Egészen mostanáig nem hittük, hogy a hatalom ennyire fél. Ám ami most történt, megerősítette, hogy a hatalom retteg és megijedt attól a tömegtől, amely Navalnijt várta a repülőtéren” – nyilatkozta újságíróknak Kira Jarmis, Navalnij szóvivője.

MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

A gép érkezése előtt a rohamrendőrség őrizetbe vette a Navalnij által vezetett korrupcióellenes alapítvány több tagját, köztük Ljubov Szoboljt, akit néhány nappal ezelőtt azért is elvittek az egyenruhások, mert beszélni akart azzal a titkosszolgálati ügynökkel, aki a Navalnijjal folytatott telefonbeszélgetésben elismerte az ellenzéki politikus elleni tavaly augusztusi novicsokos merénylet tényét.

Az őrizetbevételek után a rendőrök kiszorították az érkezési épületben azokat, az ellenzéki politikus fogadására gyűltek össze. Az épületből kizavart tüntetők „fasiszták, fasiszták” kiáltással reagáltak a rendőri fellépésre. Az őrizetbevételek az épület előtt is folytatódtak, több rendőrség teherautó is megtelt letartóztatottakkal.

MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Szentpétervárról is őrizetbe vételekről érkeztek hírek: ott azokat az aktivistákat tartóztatták le, akik Moszkvába akartak utazni, hogy jelen legyenek Navalnij érkezésekor.

Navalnij fél évvel az után érkezett haza, hogy tavaly augusztus 20-án – valószínűleg az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) ügynökei – megmérgezték a szovjet időkben kifejlesztett katonai idegméreggel, a novicsokkal.

A Tomszkban megmérgezett ellenzéki vezetőt eleinte Omszkban ápolták, majd Berlinbe szállították, ahol a Charité kórházban kezelték őt, Németországban jelentették be a mérgezést is.

Orosz elemzők arra számítanak, Navalnij nem „üres kézzel” tért haza: fél éve volt arra, hogy a nyugati oknyomozó újságírók segítségével újabb leleplezéseket készítsen elő. Legutóbb azzal keltett feltűnést, hogy telefonon beszélgetett az egyik merénylővel – az FSZB egyik ügynökével – aki némi habozás után elismerte az akció tényét és újabb részleteket árult el a novicsokkal elkövetett merényletről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!