szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

132. napjába lépett az orosz–ukrán háború. Kövesse velünk a legfontosabb eseményeit.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Teljesen megváltozhat Izrael szerepe az orosz–ukrán háborúban

Oroszország utasította a Zsidó Ügynökséget, vagyis a Szochnutot, hogy azonnal szüntesse be minden tevékenységét az ország területén – írja a Jerusalem Post. A döntés hátterében az egyre romló orosz–izraeli viszony állhat.

Teljesen megváltozhat Izrael szerepe az orosz-ukrán háborúban

Drámaian megváltozhat Izrael és Oroszország viszonya, miután az oroszok kiutasították a Zsidó Ügynökséget az országból. Oroszország utasította a Zsidó Ügynökséget, vagyis a Szochnutot, hogy azonnal szüntesse be minden tevékenységét az ország területén - írja a Jerusalem Post. A döntés hátterében az egyre romló orosz-izraeli viszony állhat.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Mit mondanak az oroszoknak az invázióról?

„Olyan régóta vártunk rátok” – ez a Komszomolszkaja Pravda című orosz bulvárlap szalagcíme, látszólag egy idézet a pincéikből előbújó, „felszabadított” liszicsanszki emberektől – írja a Sky News moszkvai tudósítója, Diana Magnay.

Az orosz narratíva szerint ez felszabadítás.

Mit mondanak az oroszoknak az invázióról?

Összességében azt, hogy minden sínen van, zajlik Kelet-Ukrajna felszabadítása, miközben az oroszoknak nincsenek veszteségeik, csak az ukránoknak.

Az orosz parlament első körben megszavazta az orosz hadsereget támogató gazdasági intézkedéseket

Az orosz hadsereg támogatását célzó új gazdasági intézkedéscsomag átment az Állami Duma, az orosz parlament alsóházának első szavazásán. Még több forduló van hátra a parlamenti eljárásból, de ha az intézkedéseket elfogadják, akkor az oroszországi jogi személyek nem utasíthatják el az orosz fegyveres erőket, amennyiben azok szerződést akarnának kötni velük.

Bár az orosz tisztviselők továbbra is „különleges katonai műveletnek” nevezik az ukrajnai háborút, az új intézkedések gyakorlatilag azt jelentenék, hogy az ország a folyamatban lévő invázió támogatására alakítja át iparát, azaz lényegében bevezeti a hadigazdaságot.

Jurij Boriszov miniszterelnök-helyettes nyilatkozatában kitért a Nyugat „hatalmas szankciós nyomására”.

A gazdasági intézkedésekről még kétszer szavaz a Duma, majd a parlament felsőházának is felül kell vizsgálnia, végül Vlagyimir Putyin elnöknek alá kell írnia a törvényjavaslatot ahhoz, hogy jogerőre emelkedjen.

(CNN)

Legalább 1 halottja és 7 sebesültje van az orosz támadásnak Szlovjanszkban – közölte a város katonai vezetése

Legalább egy ember meghalt és hét megsebesült, amikor az orosz erők lőtték a Donyecki területen fekvő Szlovjanszk városát – közölte kedden a város katonai közigazgatása.

„A központi piac kigyulladt. A város központi kerülete, valamint Varshava, Pivnicsnij, Szlovkurort városrészek is érintettek” – közölte a helyi hatóság. „A kár mértékének megállapítása folyamatban van”.

Miután az orosz és a szakadár erők biztosították Liszicsanszkot – gyakorlatilag elfoglalták szinte az egész luhanszki területet, leszámítva néhány ellenállási zónát –, most a még ukrán ellenőrzés alatt álló donyecki városokat, Szlovjanszkot és Kramatorszkot veszik célba.

(CNN)

Boris Johnson reméli, hogy Ukrajna vissza tudja foglalni a területeit

Boris Johnson brit miniszterelnök keddi telefonbeszélgetése során azt mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, hogy reméli, Ukrajna vissza fogja foglalni az Oroszország által nemrég elfoglalt területeket – közölte a Downing Street szóvivője.

„A miniszterelnök azt mondta, hogy a világ Ukrajna mögött áll, és hisz abban, hogy Zelenszkij elnök hadserege vissza tudja foglalni a Putyin erői által nemrég elfoglalt területeket” – tette hozzá.

Johnson tájékoztatta Zelenszkijt az Ukrajnába küldött legújabb brit katonai felszerelésekről, „köztük 10 önjáró tüzérségi rendszerről és lőszerekről, amelyek a következő napokban és hetekben érkeznek” – számolt be a szóvivő a CNN híre szerint.

Bloomberg-kommentár: Ki kell dolgozni a tervet Ukrajna újjáépítésére

A Bloomberg amerikai hírügynökség azt írja a svájci, Luganóban zajló nemzetközi donorkonferencia kapcsán, hogy a nyugati kormányoknak szilárd alapokra kell helyezniük az ukránok jövőjét, függetlenül attól, hogy az ötödik hónapja tartó háború elképesztő pusztítást végzett: az Európai Beruházási Bank feje a helyreállítás költségeit 1 billió, azaz 1000 milliárd dollárra becsüli.

Bloomberg-kommentár: Ki kell dolgozni a tervet Ukrajna újjáépítésére

A helyreállítás a demokratikus világ egységének fontos jelképe lehet, egyben üzenet a jövőbeli agresszoroknak, írja a hírügynökség szerkesztőségi vezércikke.

Az oroszbarát szakadárok szerint Ukrajna Donyecket lövi

Az ukrán erők kedden lőtték Donyeck városát – közölte az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság képviselője a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség szerint. A képviselő azt mondta: "Tíz lövedéket lőttek ki a 155 mm-es kaliberből".

 

Az oroszbarát szakadárok szerint Ukrajna Donyecket lövi

A szakadár állam, a Donyecki Népköztársaság egy tisztségviselője szerint az ukrán erők nyugati fegyverekkel lőtték Donyeck városát.

Putyin bizalmasát szankcionálta Japán, betiltotta az orosz arany importját

A most bejelentett új büntetőintézkedések között szerepel az orosz nemesfémek – egyebek között az arany – importjának tilalma, valamint 57, a moszkvai kormányhoz köthető ember vagyonának befagyasztása – írta közleményében a japán külügyminisztérium.

 

Putyin bizalmasát szankcionálta Japán, betiltotta az orosz arany importját

Büntetőintézkedésekről döntött a japán kormány az orosz-ukrán háború miatt.

Nemzetközi konferencia fogadta el Ukrajna hosszú távú helyreállításának elveit

A svájci Luganóban megtartott kétnapos nemzetközi konferencián elfogadtak egy sor olyan elvet, amelyek hosszú távon támogatnák Ukrajnát az újjáépítésben és az Oroszországgal vívott háborúból való kilábalásban. A rendezvényen több mint 40 ország és nemzetközi szervezet vezetői vettek részt a CNN híre szerint.

A zárónyilatkozat hosszú távú gazdasági és technológiai segítségnyújtást említ, "amely felkészíti Ukrajnát a háború utáni időszakra, miközben a háború még dúl". Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a konferencián azt mondta, hogy Ukrajna helyreállítási terve 750 milliárd dollárba fog kerülni, és az elkobzott orosz vagyon lesz a finanszírozás egyik fő forrása.

Denisz Smihal

 

Görög miniszterelnök: Az ukrajnai háború fordulópont Európa történelmében

Kiriákosz Micotákisz görög kormányfő szerint Európa soha nem látott változásokat tapasztal világszerte, köztük Oroszország háborúját Ukrajna ellen, az emiatt kialakult gazdasági válságot, az élelmiszerhiányt és mindezeknek a társadalmakra gyakorolt hatásait. Mint fogalmazott,

mi a béke, a nemzetközi világrend, a civilizáció és a demokrácia oldalán állunk, ezért fellépünk azokkal szemben, akik határokat lépnek át és jogokat sértenek, elutasítjuk a hatalomelvű fellépéseket”.

 

Görög miniszterelnök: Az ukrajnai háború fordulópont Európa történelmében

Az ukrajnai háború nem pusztán egy esemény, hanem fordulópont Európa történelmében, mindent meg kell tenni, hogy hasonló konfliktus soha többé ne fordulhasson elő - jelentette ki Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) ülésén kedden.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!