szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ugyan a tárgyalás zárt, az újságírók egy rövid időre megpillanthatták a Wall Street Journal munkatársát, akit húsz évre is börtönbe zárhatnak, ha bűnösnek találják.

Szerdán reggel egy meghallgatással kezdődött a Wall Street Journal kémkedéssel vádolt újságírójának pere Jekatyerinburgban. Ugyan zárt és titkos tárgyalást ígértek, a média képviselőit egy rövid időre beengedték a terembe, ahol Evan Gershkovich leborotvált fejjel, kockás ingben várakozott egy, a vádlottak számára fenntartott üvegkalitkában.

A férfit 2023 márciusában vette őrizetbe az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat Jekatyerinburgban, ugyanis szerintük Gershkovich a CIA utasításai szerint járt el, amikor Szverdlovszk megyében egy orosz harckocsigyárról próbált meg titkos információkat megszerezni.

„Evan számára Oroszország az otthont jelentette” – volt kollégája emlékezik a letartóztatott amerikai újságíróra

A Wall Street Journal múlt héten elfogott újságírójának szakmai elkötelezettségéről, az ellene indult eljárás lehetséges kimeneteléről és Oroszországhoz való viszonyáról szóló véleménycikk a Moscow Timesban jelent meg.

Mind az újságíró, mind a Wall Street Journal, és az amerikai állam is határozottan tagadták ezeket a vádakat, a külügyminisztérium pedig nem sokkal letartóztatását követően már követelte a szabadon bocsátását, arra hivatkozva, hogy alaptalanul tartják fogságban.

Evan Gershkovich, akit röviddel letartóztatása után már meg is vádoltak, elmúlt majdnem másfél évet Moszkva hírhedt börtönében, a Lefortovóban töltötte, az előzetes letartóztatását pedig már több alkalommal meghosszabbították. Amennyiben elítélik, akár 20 év börtön is várhat rá.

“Felháborító és abszurd. Nem lesz része tisztességes eljárásban, a tárgyalás zárt és titkos lesz. Oroszországban a vádlottaknak kevesebb mint egy százalékát mentik fel, nem számítunk arra, hogy neki lenne esélye erre” – nyilatkozta Deborah Ball, a Wall Street Journal egyik vezető szerkesztője.

Nem Evan Gershkovich az egyetlen amerikai állampolgár, akit kémkedés gyanúja miatt tartóztattak le. Paul Whelan egykori tengerészgyalogost 2018-ban vették őrizetbe, majd két évvel később 16 évnyi szabadságvesztésre ítélték.

A BBC szerint amikor korábban szóba került Evan Gershkovich ügye, Vlagyimir Putyin utalt arra, hogy nem zárkózik el a fogolycserétől. Ugyan neveket nem mondott, de elképzelhető, hogy az újságíróért cserébe Vagyim Kraszikovot kellene kiadni Oroszországnak. Az FSZB ezredesét Németországban ítélték el a csecsen Zelimhan Tornike Hangoshvili meggyilkolásáért.

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes néhány nappal korábban azt mondta, “a labda az Egyesült Államok térfelén van, és elvárjuk tőlük, hogy válaszoljanak az előterjesztett ötletekre”. Hozzátette: “Megértem, ha talán valami ezekben az elképzelésekben nem felel meg az amerikaiaknak. Ez az ő problémájuk. Mi úgy gondoljuk, hogy a mi megközelítésünk teljesen indokolt, észszerű és kiegyensúlyozott.”

Korábban egyébként már sikerült alkut kötnie az Egyesült Államoknak és Oroszországnak, így bocsátották szabadon 2022 végén az amerikai kosárlabdázót, Brittney Grinert, akit egy moszkvai reptéren kaptak el kannabiszolajjal. A megegyezés értelmében a sportolóért cserébe az Egyesült Államok szabadon engedte a 12 éve fogva tartott hírhedt fegyverkereskedőt, Viktor Butot.

Washingtonnak és Moszkvának mindig akad a talonban valaki, akit túszra cserélhet

Amerikai kosárlabdasztárért orosz fegyverkereskedőt adott a Biden-adminisztráció az utóbbi évek legérdekesebb fogolycseréjében. Az ilyen ügyletek mérlege ritkán egyenlő, s nem is mindig hősök a kiszabadítottak.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!