szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Korábban bemutattunk már két e-book-olvasó szerkentyűt is, az egyik a Koobe volt, amelyről itt írtunk, a másik pedig a...


Korábban bemutattunk már két e-book-olvasó szerkentyűt is, az egyik a Koobe volt, amelyről itt írtunk, a másik pedig a T-mobile-nál forgalmazott Hanvon, amelyről itt található teszt. De szóltunk már olyan e-book-olvasó szoftverről is, amelynek a segítségével több mint 25 ezer könyvet tölthetünk le az iPhone-ra, és bizony hasonló megoldások szinte minden mobil platformra léteznek régóta. A napokban pedig véleményt mondtunk az Apple iPadjáról is, amely a multimédiás lehetőségeken felül e-book-olvasóként is használható, méretes online könyvesbolttal a háta mögött. Az e-bookok tehát kezdenek szépen beszivárogni mindennapi életünkbe.

Éppen ezért érdekes kérdés lehet, hogy ha vásárolunk egy e-book-olvasót vagy egy ilyen szoftver futtatására képes mobil eszközt, akkor miként tudjuk saját anyagainkat is publikálni e-book formátumban a megvásárolható, ingyenes letölthető tartalmon felül.

Cross-platform megoldás
E-book-formátumból rengeteg létezik. A maga módján a PDF is annak tekinthető, bár nem kifejezetten ezen a területen igazán népszerű. Persze lehet .txt vagy .doc formátumú e-könyvünk is, csak akkor általában le kell mondanunk a virtuális borítóról, a működő tartalomjegyzékről, a TAG bejegyzésekről és sok esetben (leginkább az olvasónktól függően) a beillesztett képekről is. Szóval ha igazán profi végeredményt szeretnénk elérni, érdemes kifejezetten erre a célra kitalált formátumot használnunk, például az epub-ot, amelyet a legtöbb modern e-book-olvasó hardver és szoftver egyaránt támogat. Ilyet létrehozni ráadásul nem kerül semmibe, legfeljebb egy kis munkába.

Akár magyar menüvel is használhatjuk

Először is le kell töltenünk mondjuk a több platformon (Windows, OS X, Linux) is használható Calibre nevű alkalmazást, amely segít a különböző dokumentumtípusok e-book-formátumra alakításában.
A Calibre tipikusan a „nem szép, de legalább ronda” kategóriát képviseli, viszont cserébe mindent tud, amit elvárhatunk egy ilyen programtól.

A könyv meta-adatainak szerkesztése

Nem pusztán a konvertálást segíti, de amolyan e-book-menedzserként is működik, katalogizálhatjuk benne a könyveket, és a visszakeresés is megoldott. Sőt elvégzi a digitális tartalom egyszerű átküldését is az eszközökre.
Emellett persze konvertálhatunk is vele különféle dokumentumtípusokat e-book-formátumra, mégpedig a céleszköznek megfelelő jellemzőkkel (optimális oldalméret stb.), borítóval, TAG információkkal, tartalomjegyzékkel kiegészítve.

Akár RSS feedekből is készíthetünk e-magazint

A kimeneti formátum is többféle lehet. A mostanában egyre népszerűbb .epub mellett használhatjuk a .lit, a .pdb, a .mobi vagy éppen a .pdf formátumot (és még megannyi mást) is.
A szövegek szerkesztését, begépelését vagy szkennelt könyvek felismerését egyébként nem tudjuk vele megoldani, arra más célszoftvert kell használnunk (szkennelt szövegek felismerésére például a FineReadert, a tartalom összeállítására pedig tetszőleges szövegszerkesztőt.
A Calibre azoknak is jó választás lehet, akik a honosított szoftvereket kedvelik, mivel a program magyar menüvel is használható. A kezelése nem különösebben bonyolult, ha egyszer átlátjuk a kissé zilált felületet, könnyedén boldogulunk vele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!