Kissé szokatlan kutatásra szánta el magát a Rutgers Egyetem kutatója, Barry Komisaruk, aki arra vette rá a vizsgálatban részt vevő nőket, hogy maszturbáljanak, miközben ő fMRI-készülékkel megpróbál belelátni az agyukba. (A vizsgálat során készült képeket itt megnézheti).
Barry Komisaruk amúgy már huszonöt éve foglalkozik a női orgazmus kutatásával. A vizsgálatok során rájött arra, hogy a női nemi szervből szeretkezés vagy maszturbáció (vagy akár a fantáziálással elért örömszerzés) során többféle "útvonalon" szállítódnak az ingerek az agyba, és ezek mind közreműködnek az orgazmus kialakulásában. Ahogy az is világossá vált, a nő ilyenkor egy módosult tudatállapotba kerül, s ez a felfedezés a fájdalomcsillapítás területén is hasznos lehet.
A kutató úgy találta, hogy amikor a nők elérik a csúcspontot, a prefrontális kérgek – amelyekről úgy gondolják, hogy ez szabályozza a "végrehajtó funkciót", így például a döntéshozatalt is – fokozott aktivitást mutattak. De nem a prefrontális kéreg az egyetlen része az agynak, amely aktív ilyenkor. Az agy mintegy 30 területén észleltek aktivitást, olyan részeken is például, amelyek a tapintással, memóriával, jutalmazással és a fájdalommal állnak kapcsolatban. Ugyanezeket a területeket aktiválták a fantáziaképek, azaz az elképzelt érintések is, csak enyhébb mértékben. Az egyedüli kivétel a prefrontális kéreg volt, amely pont az elképzelt szituációban lett aktívabb. A szakember szerint ez a fantáziálással vagy a saját kényeztetésünket szolgáló úgynevezett top-down – azaz az agyból kiinduló – szabályozással állhat kapcsolatban.
A cikk megemlíti, hogy érdekes módon, egy másik tanulmány – a holland Groningen Egyetem munkatársai által végzett kutatás –, amely szintén az orgazmust vizsgálta funkcionális MRI-készülékkel, csökkent aktivitást mutatott a prefrontális kéregben. Jogosan vetődik tehát fel a kérdés, mi lehet a magyarázat az eltérő eredményekre. Valószínűleg az – ahogy a cikk is megállapítja –, hogy az orgazmus elérésének különböző módjait vizsgálta a két csapat. Míg Komisaruk alanyai maszturbációval, vagy ha úgy tetszik önstimulációval érték el a kívánt állapotot, addig a holland kutatók vizsgálati alanyait partnereik juttatták el a gyönyörökig. Egy partner mellett pedig könnyebben ki lehet kapcsolni a kontrollt, és elérni az orgazmust.
Egy korábbi infografika is érdekes, a fentieknek ellentmondó információkat foglal azonban össze a női orgazmusról. Ebből többek között az is kiderült, hogy a tengerentúli nők 10-15 százaléka még sohasem élt át orgazmust, míg 33-50 százalékuk saját megítélésük szerint ritkán – derül ki az összeállításból. De az is világossá vált, hogy míg társukkal átlagosan 10-20 perc alatt jutnak el a csúcsra, ugyanez egyedül hozzávetőlegesen 4 perc alatt sikerül. Tehát ez a statisztika nem igazolja, hogy a partner jelenléte megkönnyítené az orgazmust.