Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Számos bank is elhagyja Magyarországot a Magyar Nemzeti Bank szerint. A jegybank növekedést támogató pénzintézeteket akar látni.
Több nagybank is elhagyja Magyarországot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint. Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója a Portfolio keddi hitelezési konferenciáján azt mondta, az MNB-nek nincs kétsége, hogy számos bank elhagyja Magyarországot, kevesebb nagybank lesz a piacon. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke hétfőn egy interjúban azt mondta, szerinte a bankok nem hagyják el az országot, csak kisebb méretekben folytatják a működésüket.
Az ügyvezető igazgató szerint a fejlett országokban jelentősen csökkent 2000 óta a bankok száma, a GDP-hez viszonyított mérete viszont nagyobb, mint 2007-ben. Magyarország nem USA: nem bír el nagy számú bankot. Azzal kapcsolatban, hogy hazai vagy külföldi tulajdonú legyen a bankszektorunk, Nagy Márton úgy vélekedett: a lényeg, hogy megfelelő diverzifikáltságú legyen. A hazai tulajdonra Szlovénia, a külföldi dominanciájúra Magyarország és Csehország jó példa szerinte.
Növekedést támogató bankokat akarnak
Nagy Márton célzott arra is, hogy az MNB további féket építene a lakossági hitelezésbe az új forinthitelek kamatkockázata miatt. A Portfolio beszámolója szerint ezzel egy új hitelfedezeti (LTV) és jövedelemarányos törlesztőrészlet (PTI) szabályozásra utalt.
Az ügyvezető örömmel nyugtázta azt is, hogy a jegybanki "önfinanszírozási koncepció" hatására a bankok elkezdtek elmozdulni a kéthetes kötvény felől az állampapírok irányába. Rövid távon egészségesebb eszközszerkezetű, hosszú távon pedig a fenntartható növekedést támogató bankrendszert szeretne látni az MNB – mondta. Azt is mondta, elvárja az MNB a bankoktól, hogy hozzájáruljanak a növekedéshez.
Az MNB nem elégedett a bankok eszközeinek és hiteleinek szerkezetével. Szeretné, ha a vállalati hitelezésben trendforduló következne be, amelynek a motorja a kkv-hitelezés lenne. A kkv-hitelezés már növekszik az NHP első pillérének és a jegybanki kamatcsökkentéseknek is köszönhetően. A háztartási hitelezésben a Kúria és a kormány döntésére várnak, de "látható, hogy ez is kezelést igényel" – mondta.
Kitért arra is, hogy 20 százalék körüli nem teljesítő lakossági és vállalati hitelaránnyal küzd a bankszektor, és úgy vélekedett, a portfóliótisztítást mindkét szegmensben fel kell gyorsítani, mert nagyon magas a régóta nem teljesítő hitelek aránya.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.