Tetszett a cikk?

Sipos József történész, a Szegedi Tudományegyetem Új és Legújabbkori Tanszékének docense, az MSZP Társadalompolitikai Tagozatának ügyvivője, a „népi szocialisták” meghatározó személyisége. A tagozatot 2004 tavaszán hívták életre tiszteletbeli elnöke Gazsó Ferenc szociológus professzor. A tíz fős ügyvivői testületnek tagja Sipos József is. A tagozat ugyan nem tekinthető szervezett pártellenzéknek, hangjukra azonban figyel a pártvezetés. A hvg.hu a Gyurcsány csomagról kérdezte Sipos Józsefet.

Sipos József
hvg.hu: A társadalompolitikai tagozat - úgy tudjuk - ellenzi a Gyurcsány csomagot, arra hivatkozva, hogy az ellentmond annak a meghirdetett programnak, amellyel az MSZP 2006 áprilisában megnyerte a választásokat. Öszödön is felszólaltak képviselőik?

Sipos József: Közülünk senki sem volt ott az öszödi tanácskozáson, de le kell szögezni, a frakció egységesen kiállt a miniszterelnök, illetve a konvergencia-program mellett. Ugyanakkor a Társadalompolitikai Tagozatnak mindig kétségei voltak az új, liberális irányvonallal szemben. Az MSZP májusi, zártkörű választmányi ülésén már felvetettem, hogy a párt programjának meg kellene felelnie a társadalmi igazságosság követelményének, mégpedig úgy, hogy a szegényebb társadalmi csoportokat, mintegy három-négy millió embert, kevésbé érintsék a megszorító intézkedések, mint a tehetőseket, a rendszerváltozás és az újkapitalizmus haszonélvezőit. Az a kormányprogram, amellyel az MSZP tavasszal választást nyert még össze tudta egyeztetni a megszorító intézkedéseket a szolidaritással. A programban még szerepelt a húsz százalékos kamatadó, és a szocialisták, az SZDSZ-szel szemben kitartottak a kétkulcsos jövedelemadó mellett, és elutasították az egységes ÁFÁ-t is.

Gyurcsány és Suchman Ópusztaszeren
A Népi Baloldal ópusztaszeri tanácskozásakor, három hete, - ahol egyébként megjelent és felszólalt Gyurcsány Ferenc is – már nyilvánvaló lett, hogy az MSZP népszerűsége jelentős mértékben csökkent, és a tavasszal ránk szavazók közül szeptember elejére már legalább 6-700 ezren fordultak el a szocialistáktól. Felszólalásomban felvetettem, hogy meg kellene szüntetni a multinacionális vállalkozások támogatását az állami költségvetésből, tárgyalni kell a nagybankok vezetőivel profitjuk korlátozásáról, mint ahogy sürgettem a progresszív ingatlanadó bevezetését is 2007 januárjától. Megkérdeztem, hogy milyen alapon akarja a kormány bevezetni az orvosi vizitdíjat, amelyből összesen legföljebb 30 milliárd forint bevételre tehet szert, miközben az autópályák építésére jogtalanul kifizetett 300 milliárd visszaszerzésére kellene inkább koncentrálni. Kósa Ferenc szerint nálunk a „fortélyos félelem” lehetetlenné teszi a közmegegyezést. Géczi József Alajos, pedig arról beszélt, hogy a szociáldemokrácia és a népi baloldal szövetségét újra meg kell erősíteni.

hvg.hu: Ez a tanácskozás mennyiben volt hasonlítható ahhoz, melyet a „Népi Szocialisták” Hajóson tartottak, még a Horn-kormány idején?

S.J.: Akkor a még létező „szocialista platform” tagjai tiltakoztak a Bokros-csomag ellen, Nagy Sándor vezetésével. De az a platform 2006 májusa után nem szerveződött újjá, és idén tavasszal Kósa Ferenc és Nagy Sándor kiesett az országgyűlésből, nem képviselők többé. Tudjuk, a népi baloldalhoz tartozó képviselők most is szimpatizálnak a Társadalompolitikai tagozat véleményével, de engedje meg, hogy ne mondjak neveket. Gyurcsányt Balatonöszödön azért is támogatta olyan egységesen az MSZP parlamenti frakciója, mert a szocialista platform nem szerveződött újjá.

Ha én ott vagyok akkor Balatonöszödön, nem tapsolok Gyurcsánynak. Felálltam volna a helyemről és azt mondom neki: „Miniszterelnök úr, engem nem győzött meg arról, hogy az új kormányprogram tervezetét az MSZP frakciója nem módosíthatja”. Hiba hogy a jelenlegi helyzetben a miniszterelnök köti az ebet akaróhoz, a frakció pedig egy emberként, makacsul kitart mellette. Konkrét kérdésről szólva: én a gazdagabb egyetemistáktól például nagyobb tandíjat szednék, a szegényebbeket pedig több kompenzációban részesíteném. De a jelenlegi kormányzat a tandíj bevezetése előtt nem volt hajlandó érdemben tárgyalni a diákok képviselőivel, illetve a pedagógusok vagy a felsőoktatási dolgozók szakszervezetével.

A kormány az egészségügyi reformokat és megszorításokat is anélkül akarja végrehajtani, hogy a döntések előkészítésébe bevonta volna, mondjuk, az orvosok és a gyógyszerészek érdekképviseleteit. Vagy itt vannak a tébé-járulékok. Valóban tarthatatlan az a helyzet, hogy Magyarországon négy-ötszázezer ember nem fizet járulékot. De a társadalmi igazságosság azt követelte volna, hogy különböztessék meg a valódi szegényeket, akiket „szegényigazolással” kell ellátni, az ügyeskedőktől, akiktől be kell hajtani tartozásaikat. Gondoljuk meg: Magyarországon mintegy négyszázezer leszázalékolt kisnyugdíjas él, és évente mintegy huszonötezer családnál kapcsolják ki a villanyt, a gázt és a vizet, mert képtelenek fizetni a közüzemi számláikat.

hvg.hu: Mi a véleménye egy széles politikai támogatást élvező szakértői kormányt felállításáról?

S.J.: Úgy gondolom, erre a kérdésre majd az önkormányzati választások után, október végén kell visszatérni, amikor a magyar társadalom már a bőrén érzi a megszorító intézkedések hatását, és a szakszervezeti tiltakozások is lezajlottak. Elképzelhető, hogy a tiltakozások kiszélesednek, általánossá válnak. És akkor már nem az lesz a kérdés, hogy miféle szervezeteket hoznak létre a tüntetők a Kossuth-téren, és hogy az elégedetlenség megnyilvánulásai, a fővárosban és vidéken a jobboldal befolyása alá kerültek-e vagy sem. Meggyőződésem szerint, ha ez a kormány baloldalinak vallja magát, nem hagyhatja figyelmen kívül a társadalmi és szociális feszültség fokozódását, illetve eszkalációját. Ezért a jelenlegi kormányprogramot mindenképpen korrigálni kell.

hvg.hu: Végre lehet-e mindezt hajtani Gyurcsány Ferenccel?

S.J.: A jelenlegi politikai helyzetben a miniszterelnök-csere nagy nehézségekbe ütközne, elképzelhetőnek tartom, hogy az MSZP-frakció kitart Gyurcsány mellett. A Társadalompolitikai Tagozat kormányzati irányváltást akar. Ha kell, a személyi konzekvenciák levonásával, amit a frakciónak kell végrehajtania. Ezt tartalmazza a múlt hétfőn elfogadott állásfoglalásunk, amit az MTI-nek is elküldtünk, de kevés nyilvánosságot kapott. Személyesen úgy gondolom, a kormányon belül személycseréket kell végrehajtani, és nem zárom ki azt sem, hogy szakértői kormányt kell alakítani, amely képes a társadalmi feszültségek csökkentésére. Elképzelhető, hogy ez a jelenlegi koalíció bázisán alakul meg, mint ahogy azt is, hogy a konvergencia-program támogatásában megegyezik a FIDESZ és az MSZP, és az előrehozott választások időpontjáig felfüggesztik az egymás elleni támadásokat.

hvg.hu: Esetleg MSZP- SZDSZ kormány viszi tovább az ügyeket, Gyurcsány nélkül?

S.J.: Ebben az ügyben nem az én tisztem állást foglalni, hanem az MSZP felelős testületeinek, például a párt választmányának, melyet október hetedikére hívtak össze. Ekkorra már tudni fogjuk az önkormányzati választások eredményét. Huszonegyedikére pedig kitűzték az MSZP kongresszusát, amelyen Gyurcsány Ferenc pártelnökjelölt is szeretne lenni.

hvg.hu: Párttársai közül néhányan rossz néven veszik, hogy a miniszterelnököt és politikai irányvonalát bírálja.

S.J.: Valóban. A Társadalompolitikai Tagozat ügyvivői kaptak néhány olyan e-mail-t, melyben összemosnak bennünket a Parlament előtti tüntetőkkel és a Szabadság-tér huligánjaival. Szerintük mi a a jobboldal malmára hajtjuk a vizet. Ezzel szemben, mi azt mondjuk, hogy a baloldalnak a társadalmi igazságosságért és a szegény társadalmi csoportok helyzetének javításáért érdemes politizálnia.

Pelle János

Biztos, hogy 50-50 százalék az esély a pénzfeldobásnál?

Biztos, hogy 50-50 százalék az esély a pénzfeldobásnál?

Karácsony megígérte: megszerzi és nyilvánosságra hozza a Mini-Dubajról szóló szerződést

Karácsony megígérte: megszerzi és nyilvánosságra hozza a Mini-Dubajról szóló szerződést

Hajdú Péter: Friderikusszal elsodort minket egymástól a politika

Hajdú Péter: Friderikusszal elsodort minket egymástól a politika

BBC: Eltűntek az FBI oldaláról a Capitolium elfoglalásával kapcsolatos nyomozásról szóló információk

BBC: Eltűntek az FBI oldaláról a Capitolium elfoglalásával kapcsolatos nyomozásról szóló információk