A szükséges plusz
Közel 1 milliárd forint közpénzt emésztett fel a Somody Imre vállalkozó nevével fémjelzett Veresegyházi Életmódprogram, melynek révén az üzletember érdekeltségei is gazdagodtak. A pénz állami feladói nem vizsgálták a hatékonyságot, ám az átvilágítást elrendelő helyi képviselők között akadnak, akik büntetőfeljelentést fontolgatnak.
Összesen csaknem 1 millió forint értékben fogyasztott két asztaltársaság a Budapest belvárosában lévő Centrál kávéházban 2002 decemberében, illetve 2003 januárjában, a számlát a Veresegyházi Életmódprogram (VÉP) pénzéből egyenlítették ki. A vaskosabb tétel a decemberi volt: a VÉP száz főt - a költségindokolás szerint a csaknem egy hónappal a számla kelte előtt tartott Régiók Európája rendezvény meghívottait - látott vendégül, akik fejenként csaknem 8 ezer forintért ettek-ittak, míg a második egy megkésett karácsonyi vacsora volt - a vendégek száma nem ismert, a számla összege 105 ezer forintot tett ki. A kassza a VÉP állami támogatását fogadó Veresegyház és Térsége Fejlesztéséért Kht. (VTF) akkori ügyvezetője, Somody Imre üzletember érdekeltségében álló kávéházban csengett.
A VTF Kht.-nak a helyi önkormányzat felkérésére készített átvilágításából kiderül: az eset korántsem egyedi, 2002-2004 között a VÉP-re az államkasszából - a Miniszterelnöki Hivataltól (MEH), az Oktatási Minisztériumtól, az Informatikai és Hírközlési Minisztériumtól, illetve a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács Pro Regio Kht.-jától - juttatott összesen mintegy 900 millió forint alig hozott kézzelfogható eredményt, a pénz oroszlánrészét meg nem valósult tervekről készült tanulmányok készítőinek, tanácsadóknak, tréningcégeknek fizették. Pásztor Béla, a VTF-tulajdonos Veresegyház polgármestere a HVG-vel annyit közölt: az átvilágítás eredményét a napokban tárgyalja a képviselő-testület, addig nem kíván nyilatkozni. Garbai Ernő önkormányzati képviselő, a városi MSZP-szervezet elnöke azt mondta: vélhetően javasolja majd a városatyáknak, tegyenek büntetőfeljelentést hűtlen kezelés gyanúja miatt.
A VÉP kialakítása összességében pozitívan értékelhető - áll a dokumentumban, amelynek azonban már a részletező megállapításai is (amelyek szerint például "nem a hosszú távra történő gazdálkodás" jellemezte a projektet, illetve "nem értékelhető", hogy a külső megbízottak munkái arányban állnak-e a kifizetett összegekkel) cáfolni látszanak e megállapítást. A finom megfogalmazást magyarázhatja, hogy a kht egyik felügyelőbizottsági (fb) tagja is részt vett az átvilágításban, amelyben mellette két önkormányzati szakértő vizsgálódott. Tény az is, a VÉP 2002-ben 100 millió forinttal beszállt a veresegyházi iskola 1,5 milliárd forintos építésébe. Ez volt a városnak juttatott első "VÉP-pénz", a kezdet az Orbán-kormány végnapjainak idejére tehető: a gazdasági kabinet 2002 márciusában Veresegyházon tartott kihelyezett ülésén tettek ígéretet a támogatásra.
Ekkor fellélegzett a Pest megyei kisváros: pénzhiány miatt már hetek óta alig haladt az építkezés, igaz, némi értetlenséget okozott, miért nem közvetlenül a település kapja a pénzt. Az eredeti tervek szerint a kormány közalapítványt hozott volna létre a folyósításra, végül mégis az 1999-ben alakult VTF Kht. lett az a szervezet, amelyre a következő hónapokban "rátelepedett" a VÉP. A nehezen definiálható VÉP lényege: nyolc környékbeli település úgynevezett mintakistérséget hoz létre állami pénzből (HVG, 2004. június 26.). Az élet utóbb a kétkedőket igazolta, az egyik MEH-es támogatás - a VÉP oktatási és kommunikációs modelljének megvalósítására, az idősek aktivizálására és sportközpont létrehozására adott 240 millió forintos tétel - költségösszesítőjéből például kiderül, a pénzből mindössze 75,3 millió forintot fordítottak eszközbeszerzésre (ennek egy részének indokoltságát is vitatják az önkormányzatnál), a többi pénzt a személyi és dologi költségek emésztették fel.
A Medgyessy-kormány változatlanul támogatandónak ítélte a VÉP-et, a 2004-es költségvetés tervezete 752 millió forintot irányzott elő e célra. A HVG értesülései szerint azonban 2003 őszén Pest megyei MSZP-vezetők lobbizni kezdtek a támogatás csökkentése s más csatornákba terelése mellett, így végül 104 millió forintot szavazott meg az Országgyűlés az életmódprogramra. Somody kevesellte ezt, s lemondott tisztségéről (erre hivatkozva nem kívánt most nyilatkozni a HVG-nek). Holott Medgyessy Péter kormányfő korábban nyíltan rokonszenvezett a már megszűnt, kérészéletű Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány (EUKK) elnökhelyettesévé is kinevezett Somodyval: történt például, hogy a városban járva úgy tette tiszteletét Somodynál, hogy elkerülte a független polgármestert, illetve a helyi MSZP-seket. Ezt a "végeken" sértésnek vették, s nem kizárt, hogy innen datálódnak a VÉP-pel szembeni helybéli ellenérzések is.
Akárhogyan is, tény, a MEH sem addig, sem azóta nem ellenőrizte, mi lett az átutalt pénzek sorsa - egyszer kérték az elszámolás kiegészítését -, holott a dokumentum szerint a kht rendre késve adta le beszámolóit. A VTF-fb két kormányzati delegáltjában sem merültek fel aggályok a VÉP-pel kapcsolatban - egyikük Komár Gábor szentendrei ügyvéd, Kárpáti Zsuzsanna (MSZP) országgyűlési képviselő volt férje, az fb elnöke pedig Veress József, az MSZP elnökségi tagja, a MEH politikai államtitkára, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal tanácsadója (utóbbi október végi kinevezése után lemondott az fb-tagságról, ám ennek egyelőre nincs nyoma a cégnyilvántartásban). A MEH, illetve Somody megfontolásait ismerők mindazonáltal úgy látják, a vizsgálat szakszerűtlen volt, csak zavart kelt, s a VÉP lejáratását szolgálja, így meglehet, Veress egyelőre ismeretlen utóda az fb-ben új ellenőrzést kezdeményez majd.
Az elkészült jelentés szerint mindenesetre a VÉP kudarcok sorozatának tűnik. A kht-nak például egy esetben le kellett mondania egy 5 millió forintos támogatásról: a MEH turisztikai hivatala nem fogadta el a veresegyházi Thermarium Rekreációs Központ Simonyi Attila osztrák állampolgár által készített terveit, mivel a hiánypótlásnak sem tettek eleget (a VÉP ekkor már átutalta a 21 ezer eurós díjat Simonyinak). Nem lett semmi a szintén Veresegyházra megálmodott termálstrandból sem, amelynek tervei 3,87 millió forintba kerültek. Szintén fiaskónak mondható a kilencszáz lakosú Vácegresre tervezett Életmód Intézet: az utóbb sikertelennek bizonyult pályázathoz szükséges tervek költségei meghaladták a 22 millió forintot, de a beruházás - amelyhez EU-pénzt is remélt a VÉP - végül elmaradt.
50 ezer forint híján 10 millió forintot fizetett a VÉP a KPMG Kft.-nek a vácrátóti botanikus kerthez kapcsolódó látogatóközpont megvalósíthatósági tanulmányáért. Csaknem 10 millió forint értékben bútorozták be a VÉP központi irodáját, s az ellenőrök nem találták annak nyomát, hogy a megrendelők előzetes árajánlatokat kértek volna. Egyes városi képviselők sokallják a VÉP közreműködőinek javadalmazását is (Somody például 2003-ban 18,3 millió forint tiszteletdíjat kapott). Aggályosnak tűnik a VÉP tréningeztetési gyakorlata is, amely összesen közel 32 millió forintot (fejenként átlagosan 48 ezer forintot) emésztett fel a vizsgált időszakban. A résztvevők részben a VÉP dolgozói, illetve a helyi pedagógusok-szülők közül kerültek ki, de számos esetben vendégül láttak települési képviselőket is. Leggyakrabban a keszthelyi Hotel Helikont választották, de jártak a kékedi kastélyszállóban, a dobogókői Nimród Hotelben, a balatonaligai Club Aligában, illetve egy kóspallagi panzióban is.
A VTF Kht. beszállítói listáján a VÉP prominenseihez kötődő gazdálkodók, illetve helyi közéleti szereplők is felbukkannak. A VÉP 2004 nyaráig 14,6 millió forint értékben vette igénybe a budapesti Garai és Colnár Ügyvédi Iroda szolgáltatásait. Az iroda 1993-1999 között Somody mellett társtulajdonos volt az S+G Kft.-ben. Takarításért számlázott a VÉP-nek 3,2 millió forint értékben az Ivacs Tó Bt., amelynek ügyvezetője 2002-ig Makovínyi Gergely volt, aki a VTF Kht. önkormányzat-delegált társügyvezetőjének, Makovínyi Mihálynénak a rokona (Makovínyiné, aki az önkormányzati törvény szerint nem kaphat fizetést a kht-tól, a beszállítók között 937 ezer forint értékű számláival szerepel). Felkerült a listára Szabó Edina, a jobboldali Veresegyház Jobb Jövőjéért Egyesület önkormányzati képviselője, illetve a független, konzervatív színekben politizáló Czeller Karolin élettársa, Viorel Ionescu, akitől a VÉP ingatlant bérelt, valamint Szuhanyik Zoltán, aki korábban az EUKK pénzügyi igazgatója volt.
RÁDI ANTÓNIA