Az erdélyi magyar tévé kálváriája
Szakmai viták és pénzhiány miatt vakvágányra futott a budapesti finanszírozásra alapozott erdélyi magyar tévéadás terve, így aligha tartható az indulás szeptemberre kitűzött időpontja.
"Romániában a magyar médiának kizárólag szakmai és anyagi gátjai vannak, állítom, az itteninél liberálisabb médiatörvény nincs" - summázta véleményét a HVG-nek Gáspárik Attila, a román Nemzeti Audiovizuális Tanács alelnöke arról, hogy miért hiányoznak a magyar nyelvű tévék-rádiók, és miért húzódik az erdélyi magyar tévé rajtja. "A romániai magyar tévések nincsenek felkészülve 24 órás adásidőre, maximum kétórásra" - adott magyarázatot a késésre Gáspárik. A szakmai hiányosságokat azonban egyelőre háttérbe szorítják az anyagiak, hisz az Informatikai és Hírközlési Minisztériumon (IHM) keresztül ígért 300 millió forintos budapesti kormánytámogatás még a stúdió alapfelszerelésére is kevés.
Eközben vészesen közeleg a tévé elindítására vállalt 2005. szeptemberi határidő. Amikor ugyanis tavaly decemberben az IHM megkötötte a szerződést a JJA-val, az alapítvány vállalta, maximum kilenc hónapon belül kigyullad az adást jelző piros lámpa. Máig érthetetlen, miért bólintottak rá egy ilyen szoros határidőre, sőt korábban még a 2005. januári indulásban is bíztak (HVG, 2004. július 24.), hiszen Nagynak és a kuratóriumnak már akkor tudnia kellett, a 300 millió kevés a felszerelésre, többletforrást jelentő önrész összeszedése kilátástalan vállalkozás lenne, megfelelő stúdió, szakembergárda nincs, s a tévé egész műsorszerkezetét is köd borítja. Ráadásul működési engedélyük sincs még, bár a HVG információi szerint erre találtak megoldást: a Hodgyai Géza gyergyószentmiklósi médiavállalkozó 70 százalékos (és Hodgyai Edit 30 százalékos) tulajdonában lévő Entel Kft. nevére bejegyzett, de egyelőre nem működő K Tv lenne az erdélyi magyar tévé befogadója.
Vita van a stúdió színhelyéről is. Habár a JJA kuratóriuma tavaly úgy döntött, hogy Marosvásárhelyen lesz, Csép Kolozsvár mellé képzeli a szerkesztőséget. A HVG-nek elmondta, ott működik a közszolgálati tévé egyik stúdiója, ez sugároz magyar adást, a városban vannak szakemberek, létezik egy sajtóház, sőt Hámos László, az Egyesült Államokban létrehozott Magyar Emberjogi Alapítvány elnöke felajánlotta a kincses város közelében lévő Ajton községben visszakapott kúriáját és 10 hektáros telkét, mivel a visszaszolgáltatott ingatlanból a helyi polgármesteri hivatal a közelmúltban kiköltözött. Ez sem oldaná meg azonban a gondokat. "Még a Medgyessy által annak idején emlegetett pótlólagos egymilliárd forint is bagó lenne, az első adáspercig, a teljes infrastruktúrára körülbelül 22 millió dollár szükséges" - számolgatott a HVG-nek Csép, aki attól tart, a Gyurcsány-kormány idején nem lesz az egészből semmi. Tény, hogy a pénz még nem érkezett meg a JJA-hoz. Nagy Zsolt a HVG-nek elmondta, azt csak akkor utalják át, ha már van "felhasználási módozat". Jelenleg más pénzforrások után kutatnak, mondta a miniszter, aki az adáskezdetre vonatkozó kérdésünkre azt felelte, hogy "nem bocsátkozom jóslásokba".
A bajokat tetézi, hogy a magyar kormány mellett mintha Markó is kitáncolna az ügyből. Februárban erdélyi magyar újságírók előtt már elejtette, hogy az RMDSZ nem bízik abban, hogy hamarosan beindul a Budapestről finanszírozott kereskedelmi televízió, igaz, néhány nappal később Gyurcsány Ferenccel folytatott tárgyalásain mégis terítékre került a terv. Úgy tűnik azonban, hogy Markó - aki egyben a román kormány miniszterelnök-helyettese is - átnyergelt: egy közpénzből finanszírozandó egész napos magyar tévéadás tervét dédelgeti. A 2008-ig szóló román kormányprogram ugyanis célként tűzte ki a közszolgálati televízió és rádió magyar műsoridejének akár egész naposra való meghosszabbítását.
A tévé ötletének agyonpolitizálása, egy "önmarcangoló" jellegű program terve a romániai médiapiacon tevékenykedő magyar szakmai befektetőket is távol tartja. Ők egyelőre három jelentős csatornával bővítik a kínálatot: az IKO Production Kft. tulajdonában lévő IKO Románia a Cool Tv-t, az Audiotec Rt. birtokolta Minimax Romania a Minimaxot üzemelteti, de a Cherry Music adónak is vannak magyarországi tulajdonosai. Egy, a neve elhallgatását kérő romániai magyar tévés szerint egyébként az erdélyiek egy nyugati stílusú magyar nyelvű kereskedelmi adóra éheznek, nem pedig valamiféle közszolgálati-közösségi-kereskedelmi kevercsre.
IRHÁZI JÁNOS / ARAD
Visszhangosítás
Megduplázza a napokban Széles Gábor üzletember az Echo Hungária Televízió Rt.