Nyomirtók
Miközben a Budapesti Rendőr-főkapitányságon több mint egy éve nyomoznak a Baumag Szövetkezetből eltűnt milliárdok után, a szövetkezet felszámolója 13,5 milliárd forint elpárologtatására talál magyarázatot egy új büntetőfeljelentésében.
"A felszámolás és az általunk indított polgári peres eljárások során kerültek hozzánk azok a dokumentumok, amelyek alapján nyomon követhető, hogyan szivattyúztak ki 13,5 milliárd forintot a Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezetből (BSFSZ)" - világította meg az ismeretlen tettesek ellen tett feljelentés hátterét a HVG kérdésére Wortmann György, a szövetkezet felszámolását végző Mátraholding munkatársa. A felszámoló a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságnak címezte a feljelentést, mondván, a bűncselekményekre utaló szerződések mind Budaörsön, a Baumag-cégek székhelyén születtek (HVG, 2004. június 26.). A feljelentés ettől függetlenül a budapesti főkapitányságon (BRFK) landolt, ahol a Baumag-cégek ügyében csalás bűntette miatt nyomoznak már 2004 márciusa óta. "Egyesítették az ügyeket, mert ez is hozzátartozik a szálak kibogozásához" - indokolta a döntést Liskány Csaba, a BRFK alosztályvezetője. Bár egy könyvvizsgálói szakvélemény késése miatt - jelenleg éppen - lelassult a munka, reményei szerint a jövő év elején, várhatóan vádemelési javaslattal, lezárják a nyomozást.
A szálak felgöngyölítéséhez is ad muníciót az új feljelentés, amely szerint a kisbefektetőktől pénzt gyűjtő BSFSZ kasszája többek között a csoporton belüli értékpapír-mozgatások következtében ürült ki. A felszámoló gyanúja szerint a pénz eltüntetését egy év alatt oldották meg, ráadásul úgy, hogy az utolsó felvonás már a Baumag fizetésképtelensége idejére, 2003 végére esett. Az első gyanús mozzanat az volt, amikor 2002. december 28-án a Baumag Ingatlanfejlesztő Szövetkezet megállapodott arról, hogy eladja a Baumag Vezető Tanácsadó és Szolgáltató Rt. részvényeit a Baumag Vagyonkezelő Szövetkezetnek (BVSZ). A féléves fizetési határidővel eladott 10,46 milliárd forint névértékű részvénycsomagtól 13,5 milliárd forintért vált meg. A pénz 2003. július 3-án meg is érkezett az ingatlanfejlesztő-jogutód BSFSZ számlájára, de a szövetkezet még aznap el is költötte 650 millióval megfejelve, 29 tételben, a BVSZ által kibocsátott részjegyekre. A feljelentő szerint ez gazdaságilag ésszerűtlen üzlet volt. Egyrészt azért, mert a szövetkezeteknél az egy részjegy = egy szavazat elve dívik, tehát egy milliárdokért jegyzett részjegyhez ugyanannyi jog kapcsolódik, mint egy ezerforintoshoz, másrészt azért is, mert az egyébként 5 ezer forint jegyzett tőkéjű BVSZ (amelyet 2004 májusában átkereszteltek Agenda-H Vagyonkezelő Szövetkezetté) veszteséges volt, tehát még osztalékra sem lehetett számítani a részjegyei után. A felszámoló annak sem találta nyomát, hogy a vagyonkezelő szövetkezetben megemelték volna a tőkét a milliárdos összegű jegyzés nyomán.
A tranzakció lezárására 2003. december végén került sor, amikor a Baumag Stratégiai Fejlesztő és a Baumag Vagyonkezelő szövetkezetek kölcsönösen elszámoltak egymással, miután megszűntnek tekintették a három évvel korábban, 2000 végén kötött szindikátusi szerződést. Az elszámolás abból állt, hogy kicserélték a birtokukban levő részjegy- és üzletrész-állományt: a vagyonkezelő szövetkezet így megkapta a BSFSZ-nél levő, összesen 32,8 milliárd forintra taksált részjegyeket, cserébe pedig visszaadta azt az ugyancsak 32,8 milliárdra tartott üzletrészcsomagot, amely - feltehetőleg - abból az 50-60 milliárdnyiból maradt meg, amit a BSFSZ 2000-ben saját üzletrészként bocsátott ki. (Üzletrészt a szövetkezet elvben tartósan felhalmozott vagyona terhére bocsáthat ki, hasonlóképpen, mint saját részvényt a részvénytársaság.) A részjegy-üzletrész csere azonban, ha a szabályokat betartják, teljes öngól, hiszen egy 2001 óta érvényes előírás szerint a szövetkezetek nem forgalmazhatják a saját üzletrészüket, tehát ha ilyen visszakerül a tulajdonukba, azt be kell vonniuk.
"A nyomozás feladata, hogy kiderítse: kimeríti-e a hűtlen kezelést az előbbi vagyonmozgatási lánc, amelynek során milliárdokat öltek egy később mit sem érő cserealapba" - mondta Wortmann, hozzátéve, hogy az okiratokon természetesen az érintett szövetkezetek vezetőinek, azaz a BSFSZ volt elnökének, Balázs Lászlónak, illetve a vagyonkezelő szövetkezet részéről Patonay Istvánnénak az aláírása szerepel. A vezetők azóta változtak, Balázs László lett a BVSZ-jogutód Agenda-H elnöke. Hogy mi lett a BVSZ-nél maradt 13,5 milliárd forint sorsa, az nem tárgya a feljelentésnek, de tudvalevő, hogy az Agenda-H birtokában több értékes ingatlan is van, amelyeket egyébként tavaly ősz óta a Baumag-nyomozás miatt zároltak.
"Nincs tudomásom újabb ellenem irányuló feljelentésről, ezért arról véleményt sem tudok alkotni"- írta a HVG megkeresésére Balázs László, egyszersmind hozzátette, hogy üzleti titoknak minősülű vagyonmozgatásról azért sem tud felvilágosítást adni, mert már nem visel tisztséget a szövetkezetben. A Legfelsőbb Bíróság májusban született ítélete szerint ugyanis nem jogosult képviselni a BSFSZ-t - más kérdés, hogy ekkortájt amúgy is lejárt 5 évre szóló megbízatása. A volt elnök február óta már nincs házi őrizetben, a Fővárosi Bíróság ugyanis lakhelyelhagyási tilalomra enyhítette a fél évvel korábban elrendelt "szobafogságot".
PAPP EMÍLIA